V spojenom verejnoprávnom médiu sa za jeden rok pod novým vedením veľa nestihlo, no podarilo sa zostaviť manažment, ktorý plní “misiu verejnoprávnej služby“. Uviedol to počas dnešného neformálneho stretnutia s novinármi generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Václav Mika. 1. augusta uplynul presne rok jeho pôsobenia na čele RTVS. “Neľutujem ani jeden deň,“ uviedol počas stretnutia s médiami. “Samozrejme isté veci sa podarili, mnohé sú pred nami. Ja som prezentoval svoj projekt ako projekt zmien a cieľov, ktoré sú dlhodobé a komplexné a strategické a sme na začiatku,“ povedal pre médiá Mika.
Politické tlaky šéf RTVS zvolený v parlamente vylučuje. S mnohými politikmi sa pozná aj stretáva, no tlaky necíti. “Pochybnosti budú vždy a o tom je mediálny trh, ale treba povedať to, že na obsahu televízie a rozhlasu je viditeľné, ale aj na zložení manažmentu, že sme nezávislí. Ak nejaké tlaky sú, logicky nejaké môžu byť, tak vieme robiť koncepciu televízie a rozhlasu tak, že tá naša koncepcia je koncepcia pre diváka, poslucháča a nie pre politikov,“ povedal pre agentúru SITA Václav Mika.
Negatívom hromadné prepúšťanie
Kľúčovým prínosom Mikovho prvého roka v RTVS je podľa jeho názoru posilnenie postavenia RTVS ako média verejnej služby. “Sme obsahovo, žánrovo odlišní od komerčných televízií a to sa bude prehlbovať a zlepšovať, v to verím,“ doplnil. Faktom totiž podľa Miku je, že na televíznej Jednotke sa vysiela 50 percent žánrov odlišných od ponuky komerčných televízií a na Dvojke je to takmer 90 % programov vo verejnom záujme. Vo vysielaní Slovenského rozhlasu tvorí program verejnej služby až 80 percent.
Menej príjemnou zmenou prvého roka vo vedení RTVS bolo podľa Václava Miku hromadné prepúšťanie. Skončilo sa 30. júna a počas neho odišlo zo všetkých zložiek RTVS vyše 100 pracovníkov. Aktuálne má tak televízna časť RTVS približne 700 a rozhlasová približne 600 pracovníkov.
Dlhodobým problémom RTVS je pokles jeho hlavného príjmu, príjmu z poplatkov za vysielanie, tzv. koncesií. Trend znižovania koncesií zaznamenávajú verejnoprávna televízia a rozhlas posledných šesť rokov. Tento rok by RTVS chcela z koncesií získať približne 70 miliónov eur. Koncesie, ktoré v súčasnosti predstavujú napríklad 4,64 eura pre domácnosti, sa 10 rokov nezvyšovali, no podľa Miku, ešte nedozrel čas na ich valorizáciu.
“Ešte sme neukázali všetko, čo chceme,“ tvrdí. O vyššie poplatky zabojuje až vtedy, keď prinesú viac pôvodných kvalitných programov. Už dnes však vo vysielaní upozorňujú na to, že koncesionári platia RTVS napríklad aj za to, že program neprerušuje množstvom reklám.