Zatiaľ čo však jeden člen domácnosti ostane po nájazde komárov posiaty bolestivými svrbiacimi bodnutiami, iný je zdanlivo imúnny. Podľa čoho sa tento otravný hmyz rozhoduje, z koho vysaje krv a koho nechá na pokoji?
Vedci našli v tykadlách a na hlave komárov proteíny, ktoré reagujú na chemické stopy alebo vône uvoľňujúce sa z našej kože, píše Scienceline.org. Tie sú výsledkom prirodzených procesov v našom tele a pre komáre sú signálom, že sme nablízku. Na príťažlivosti nám pritom pridáva niekoľko faktorov: množstvo oxidu uhličitého v dychu, tehotenstvo, telesná teplota, alkohol v krvi a vonné zložky súvisiace s krvnou skupinou.
V súvislosti s krvnými skupinami sa napríklad zistilo, že najviac komárov láka skupina 0. Bohužiaľ priťahuje aj ázijských tigrovaných moskytov, ktorí prenášajú nebezpečný nílsky vírus. Plus bodom pre dotieravých vyciciavačov je aj pivo, a to už 350 ml. Pravdepodobne preto, lebo pri metabolizovaní tekutiny zvyšuje telesnú teplotu.
Jeden z výskumníkov však tvrdí, že zloženie našej krvi ani vône, ktoré vysielame do okolia nie sú až také dôležité. Podstatné je, nakoľko sa človek alebo zviera bráni a koľko času tak ostane komárovi na nerušené napchávanie sa. Podľa toho si vytipujú "ľahké obete".