Z takmer 30 rokov vyľudnenej oblasti s vysokou rádioaktivitou priniesli do Bratislavy unikátne zábery sprevádzané autentickými zvukmi, napríklad klavírov z opustených budov či ruského kolesa, ktoré prevádzkari lunaparku nikdy nestihli roztočiť. Výstava 30 fotografií spolu so zvukovými nahrávkami je pre verejnosť otvorená v Galérii F7 na Františkánskom námestí od stredy do 25. apríla každý deň od utorka do soboty.
Ako škrípe ruské koleso
Opustenú atrakciu zábavného parku s kolotočmi či autodrómom prevádzkari nikdy neroztočili. Zapnuté malo byť v máji, no k jadrovej havárii došlo v apríli. Vŕzgajúci zvuk zhrdzaveného kolesa si môžu návštevníci na výstave vypočuť.
Eliška s klavírom
S rúškom na ústach a s neustálym meraním rádioaktivity. Tak vyzeralo nahrávanie zvuku opustených klavírov hudobnou skladateľkou Eliškou Cílkovou. Klavíry sa nachádzali v opustených budovách, kinosále, škôlke, kde napriek uplynulému času a množstvu všadeprítomnej vody klávesy stále fungovali.
Výstava zo zakázanej zóny
Pripiať, kde pred jadrovou haváriou žilo 50-tisíc obyvateľov, navštívili českí umelci v roku 2012. Zľava hudobný skladateľ Jan Ryant Dřízal (28), hudobná skladateľka Eliška Cílková (26) a fotograf Filip Naum
Černobyľská tragédia
Na dôsledky parnej explózie v 4. reaktore atómovej elektrárne v Černobyle 26. apríla 1986 zahynulo niekoľko desiatok ľudí, mnohí z nich boli hasiči a záchranári, okolo 350-tisíc ľudí museli evakuovať. Najvyššie dávky radiácie zasiahli v kontaminovaných oblastiach asi 600-tisíc ľudí. Obrovská jadrová havária uvoľnila rádioaktívny mrak, ktorý postupoval aj nad východnú Európu, západnú časť Sovietskeho zväzu či Škandinávie. Celkovo sa odhaduje, že bolo zasiahnutých asi 7 miliónov ľudí. Mestečko Pripiať blízko elektrárne strážia denne vojaci, je úplne vyľudnené.