Rozmýšľajú nad tým, že pre nich vybudujú nadchody. Ochranári sa obávajú, či 237-tisíc eur bude využitých efektívne, a či sú nadchody pre zvieratá vôbec vhodné. Na jelene, srnky, divé svine, muflóny, medvede či vlky sa pozrú poriadne zblízka. Diaľničná spoločnosť odôvodňuje zámer migračnej štúdie a následné vybudovanie nadchodov tým, aby sa predišlo kolíziám zvierat s motoristami.
„Je preto potrebné zmapovať územia, ktoré sú prirodzeným prostredím pre zvieratá, aby výber miesta pre budovanie nových ekoduktov bol efektívny,“ povedal hovorca NDS Marcel Jánošík s tým, že štúdia bude obsahovať návrh počtu a umiestnení nadchodov a vytypovanie najrizikovejších úsekov kolízií zvierat s dopravnými prostriedkami.
Dôvody vypracovania štúdie však Výskumný ústav dopravný (VÚD) vidí v niečom inom. Cesty a diaľnice sú pre zvieratá veľkou prekážkou v ich pohybe a migrácii. „Druhy živočíchov v rámci izolovaných areálov majú obmedzené potravinové zdroje, výber pohlavných partnerov a podmienky na pohyb,“ vysvetlila Ga
briela Ligasová z VÚD.
Čo na to hovoria ochranári
Obavy z využitia peňazí pri vypracovaní štúdie má Erik Baláž z leso-
ochranárskeho združenia Vlk. Je však presvedčený, že identifikovať najdôležitejšie migračné úseky je dobré. „Záleží na detailoch. Otázne je, či sa (úseky, pozn. red.) identifikujú správne, a či sa vôbec minú peniaze. Pretože veľakrát sú takéto projekty len na minutie peňazí pre niekoho,“ vyjadril sa Baláž.
Zároveň spochybňuje efektívnosť nadchodov, ktoré často nabúravajú prirodzený priestor zvierat. „Keď sa urobí len nadjazd, ktorý má šírku trebárs 80 metrov, tak môže a nemusí fungovať, ak nie je všade okolo dostatok zelene. Vo väčšine prípadov to nenahradí riešenie, ktoré tam bolo predtým,“ vysvetlil s tým, že nadchody často nemajú prirodzenú nadväznosť. V štúdii, ktorú vypracuje česká firma HBH Projekt, sa dostane pod drobnohľad dokopy 686 kilometrov diaľnic, rýchlostných ciest a vybraných ciest I. triedy.