Lenže byť revízorom či sprievodcom v autobusoch hromadnej dopravy v Bangkoku je skutočným utrpením. Tamojší kontrolóri cestovných lístkov totiž nesmú chodiť na toaletu. A tak musia nosiť plienky a močiť do nich.
Zápchy v Bangkoku sa zhoršujú, thajské starnúce autobusy sú tak celé hodiny uväznené v znečistených uliciach, kde nie je možné uľaviť preplnenému močovému mechúru. A revízori či sprievodcovia musia riešiť tento problém plienkami pre dospelých. Hoci v tropickej klíme rozhodne neochladzujú, uľavia aspoň boľavému mechúru.
Z plienky rakovina
S nápadom prišla Wačarí Virijaová, keď dostala zápal močových ciest. Potrebovala močiť každú chvíľu a nezostalo jej nič iné ako nosiť plienky.
"Bolo to nepohodlné, keď som sa pohybovala, hlavne po tom, čo som sa dovnútra vyčúrala. Keď som dorazila na staniciu, musela som bežať plienku vymeniť. Použila som minimálne dve plienky za deň," tvrdí Virijaová v rozhovore pre britský denník Metro.
Jej príbeh má však ešte vážny zvrat. Nosenie plienok jej totiž spôsobilo rakovinu močovej trubice. "Lekár mi povedal, že som nosila pomočené plienky a látky, ktoré sa z nich uvoľňovali, prenikali do močovej trubice a spôsobili nádor," dodáva Virijaová.
Revízori a sprievodcovia v Bangkoku musia pracovať až šestnásť hodín denne, plienky nosí viac ako štvrtina z nich. Predovšetkým ženy. A rakovinu močovej trubice následkom infekcie močových ciest a nosenia plienok majú mnohé. Viriajová nie je výnimkou. "Ich pracovné podmienky nie sú dobré," priznala Chutima Búndžajová, z Bangkockého úradu pre hromadnú dopravu.