Oplatí sa u nás kupovať iba čaj? Takýto výsledok ukázala analýza Poštovej banky, ktorá skúmala ceny základných 28 potravín v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku. Zo všetkých položiek nikde inde nenájdete lacnejší iba čaj, pričom ďalšie tri výrobky sú suverénne najdrahšie zo všetkých štátov a to aj vrátane Rakúska, ktoré predáva najviac drahších výrobkov.
„Do cien tovarov, ktoré nakupujeme, totiž vstupujú aj ďalšie faktory, ako napríklad náklady na balenie, skladovanie či prepravu, ale aj maloobchodná marža a konkurenčný boj jednotlivých reťazcov. Rozdiely v cenách potravín však podľa nás môže spôsobovať aj odlišná sadzba dane z pridanej hodnoty na Slovensku a u našich susedov,“ zdôvodnila markantné rozdiely cien potravín v susedných štátoch analytička Poštovej banky Dana Špacírová.
Ceny porastú
Zlou správou pre Slovákov je okrem súčasnej situácie na našom trhu, keď nakúpime lacnejšie za hranicami, aj to, že ceny výrobkov v budúcnosti porastú. „Nateraz počítame s tým, že úroda už nemusí byť taká výnimočne dobrá ako vlani a očakávame preto v druhej polovici roka mierny rast cien potravín,“ povedala analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová. Podľa predpovedí prvá vlna zdražovania zasiahne hlavne produkty ako kakao a kávu, ktorých ceny sa už stihli zvýšiť aj o niekoľko desiatok percent.
Čo a kde kúpiť lacno
Slovákom sa na vlastnom trhu neoplatí kupovať maslo, syr a pomarančový džús, ktoré sú cenovo drahšie v celom regióne. Všetky tri položky pritom nakúpite najvýhodnejšie v Poľsku, ktoré je jednoznačne krajinou s najväčším počtom najlacnejších potravín. Rozdiely medzi naším a ich trhom je až 30-percentný. Preto nie je nič nezvyčajné, ak nakupujeme práve v Poľsku alebo v inej susednej krajine.
„Takáto nákupná turistika za hranicami našej ekonomike vôbec neprospieva. Zatiaľ čo my sa tešíme z úspory niekoľkých eur, minuté peniaze sa do čísel slovenskej ekonomiky nezarátajú. Zarobiť totiž dáme a tržby zvýšime obchodníkom v okolitých krajinách a nepriamo prostredníctvom daní aj ich štátnej kase,“ skonštatovala Špacírová.
Zatiaľ čo v Poľsku nakúpite oveľa lacnejšie takmer všetky výrobky, v Rakúsku sa oplatí prísť iba po olivový olej, do Česka napríklad po ryžu, cestoviny, ale aj soľ a v Maďarsku ponúkajú najvýhodnejšie minerálne vody.
Tí Slováci, ktorí nebývajú v blízkosti hraníc, sa musia vynájsť a objaviť iné možnosti šetrenia. „Na potraviny vynakladáme až štvrtinu našich mesačných spotrebných výdavkov. Jediným spôsobom, ako ušetriť na potravinách, je kúpa lacnejších výrobkov, čo však väčšinou ide na úkor kvality,“ uzavrela Špacírová.