Ten má vyvrátiť jeho slová o čiernom financovaní prezidentskej kampane. Nový Čas sa teda vybral odskúšať, ako tzv. polygraf funguje a ponúka obom „kohútom“ priestor, aby na verejnosti obhájili svoje výroky. Včera sme vyskúšali kontaktnú verziu polygrafu, ktorý zaznamenáva telesné reakcie sledovanej osoby. „Existujú ešte aj bezkontaktné typy, keď vás nahráva kamera a intonáciu hlasu sleduje ďalšie zariadenie,“ opisuje Nihad Malkić-Medo, ktorý sprevádzkoval jeden z prvých detektorov na Slovensku.
Redaktora zapojil na prístroje a začal s testom. Na papier mal napísať 5 mien vrátane svojho a potom sa ho Medo pýtal, či sa tak volá. Na grafe na monitore začala pri klamstve krivka vyskakovať. Čiže redaktor sa presvedčil, že detektor jeho lož s menami odhalil. „Potom prejdeme k náročnejším otázkam, trvá to zhruba 2 až 3 hodiny a sledujeme, ako sa pritom správa,“ vysvetľuje Medo. Podľa jeho slov sú závery z detektora správne až na 98 percent. „Celkový výsledok testu dokáže zmanipulovať iba profesionálne trénovaný človek,“ hovorí.
Takto to funguje na detektore lži
1. Predtest - kladú sa jednoduché kontrolné otázky. Pri ktorých je jasné, čo je pravda a čo lož.
2. Test nastavenia - získané nastavenie sa testuje na otázkach, ktoré sú formulované tak, aby odpoveď na ne bola úmyselná lož.
3. Samotný test - kladú sa otázky relevantné k stanovenému cieľu.
Výzva pre Procházku! Na dnešný deň Nový Čas vybavil detektor lži. Igor Matovič sa za našej účasti dá otestovať. Pridajte sa aj vy!