Dva slávne mosty v Trenčianskych Tepliciach zdobia tabuľky s menami ako Jean-Paul Belmondo, Sophia Loren, Gina Lollobrigida, Catherine Denevue či Gérard Depardieu. K zvučným menám neodmysliteľne patrí aj Tereza Gašparíková, ktorá bola po dlhé festivalové roky „slovenskými ústami“ slávnych hostí. O zosnulej tlmočníčke a prekladateľke v týchto dňoch vzniká celovečerný dokumentárny film Tereza, ktorý na Art Film Fest do Trenčianskych Teplíc prišiel predstaviť jeho režisér Peter Gašparík.
„Mama mala Art Film Fest veľmi rada, bola to jej srdcovka. Vedela sa v tomto prostredí pohybovať s gráciou a ľahkosťou ako málokto. Pre všetky hviezdy, ktorým tlmočila, bola príjemným spoločníkom, nehovoriac o jej vysokej profesionalite pri tlmočení, ktorým dodávala ešte trochu lesku navyše už pre aj tak dosť slávnych ľudí,“ uviedol syn tlmočníčky.
Pripravovaný film je nielen o profesionálnej dráhe Terezy Gašparíkovej a jej stretnutiach s významnými osobnosťami kultúrneho a spoločenského života, ale aj o jej celoživotnej láske k ťažko postihnutej dcére Majke a o jej boji s rakovinou. O nakrútení filmu o svojej mame premýšľal Peter Gašparík dlhé roky, reálne kontúry začal dokument naberať v roku 2010, kedy jej lekári oznámili vážnu diagnózu.
„Myšlienku o tomto dokumente som niesol v sebe celý život. Odkedy som začal pomýšľať na vlastnú tvorbu, túžil som zobraziť intímny vzťah, ktorý vzniká medzi postihnutým dieťaťom a jeho matkou. Reálne myšlienka na film vznikla, keď sme sa dozvedeli, že mamina je ťažko chorá. Vtedy sme začali uvažovať o tom, že sa treba chopiť šance, všetko zaznamenať a dať tomu umelecký tvar,“ uviedol Gašparík pre agentúru SITA.
Aj napriek tomu, že Gašparíkovej život bol plný prekážok, rodina v nich našla mnoho pozitív a domáce rozhovory sa často krútili okolo zaujímavých historiek zo zákulisia hviezd. „Mamina vždy prišla s nejakou historkou. Videla hviezdy zblízka, z niektorých bola očarená, ďalšie kritizovala,“ uviedol jej syn. Tlmočníčku očaril napríklad Jean-Paul Belmondo, o ktorom hovorievala, že v jeho prítomnosti človek až pláva, o Alainovi Delonovi tvrdila, že je to ťažká povaha.
„Raz prišla domov aj s fľašou šampusu s tabuľkou, ktorú dostávajú herci po udelení ocenenia Hercova misia. 'To mi dal Depardieu,' povedala. Hovoril o tom, aké fantastické víno majú v Južnej Amerike, a keďže mamina o tom veľa tlmočila v Európskom parlamente, nevydržala to a povedala mu, že by to víno nepila. Hrozne sa rozzúril a bol urazený. Mama povedala, že má štyroch bratov, že je na to zvyknutá a odišla. Keď sa Depardieu upokojil, prišiel sa s ňou udobriť so spomínanou fľašou šampusu,“ prezradil vydavateľ a režisér jednu z desiatok príhod z maminých spomienok na Art Film Fest.
Dlhoročnú spoluprácu s Terezou Gašparíkovou si pochvaľuje aj viceprezident festivalu Peter Hledík. „Je to aj jej zásluhou, že Artfilm môže žiť v takej podobe, ako ho poznáme dnes. Svojou jemnou naliehavosťou dokázala aj nemožné,“ uviedol Hledík, ktorý prezradil, ako známa tlmočníčka zachránila ôsmy ročník festivalu. Organizátori vtedy deň pred udeľovaním ocenenia Hercova misia zistili, že človek vydávajúci sa za agenta Sophie Loren, s ktorým takmer pol roka dopredu všetko organizovali, je podvodník a herečku nezastupuje. „Tereza telefonovala všetkým, koho sme v Taliansku poznali vrátane herca Franca Nera, ktorý sa už na festivale zúčastnil. Svojou absolútnou úprimnosťou, presvedčivým hlasom a diplomatickými schopnosťami presvedčila človeka, ktorý prvýkrát v živote počul o Art Film Feste, aby na druhé ráno posadil Sophiu Loren do lietadla a poslal ju na miesto, ktoré nevedel ani vysloviť,“ zaspomínal si Hledík.
Celovečerný film s jednoduchým názvom Tereza, ktorý je plný otvorených rozhovorov a spomienok profesionálnej prekladateľky a tlmočníčky, dokončia ešte tento rok. Do kín by sa mal dostať pred Vianocami.