Kvalita vody vo všetkých kontrolovaných prírodných vodných plochách určených na kúpanie v Banskobystrickom kraji je aktuálne výborná a ľuďom pri kúpaní v nich nehrozí z hygienického hľadiska žiadne nebezpečenstvo. Vyplýva to z výsledku rozboru vzoriek vody, o ktorom informoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.
Do zoznamu vôd určených na kúpanie, ktoré kontrolujú hygienici, je v tejto sezóne zaradených 33 najvýznamnejších vodných plôch Slovenska, z toho v Banskobystrickom kraji deväť, a to Ružiná – pláž pri obci Divín, Ružiná – pláž pri obci Ružiná, Teplý vrch - pláž ORMET, Teplý vrch - pláž Drieňok, Dolné Hodrušské jazero, Veľké Richňavské jazero, Počúvadlianske jazero, Veľké Kolpašské jazero a Vindšachtské jazero.
Kúpať sa však dá v siedmich, keďže Dolné Hodrušské jazero a Veľké Richňavské jazero sú v tejto sezóne pre rekonštrukciu vypustené. Ako upozornila vedúca odboru hygieny RÚVZ v Banskej Bystrici Kvetoslava Koppová, to, že je v kontrolovaných vodných nádržiach aktuálne vyhovujúca kvalita vody, neznamená, že takou zostane po celú sezónu, ani že vyhovujúcu kvalitu nemajú aj iné, nekontrolované prírodné lokality.
V prírodných vodách je zvyčajne nižšia teplota ako v bazénoch kúpalísk, preto sa v nej škodlivé mikroorganizmy menej množia. Okrem mikroorganizmov sa tam však môžu premnožiť toxické a alergizujúce cyanobaktérie, ktoré môžu vyvolať dýchacie problémy, kožné vyrážky, zápaly očných spojoviek a pri prehltnutí nevoľnosť, zvracanie, hnačky a kŕče.
„Označujeme ich termínom vodný kvet, čo je vlastne premnoženie a akumulácia cyanobaktérií vo forme pokrytia alebo viditeľnej kaše, ktorú tvoria vločky alebo zhluky kolónií rozptýlené vo vodnom stĺpci alebo nahromadené na vodnej hladine. V takej vode sa nekúpte, najmä nie deti,“ uviedla Koppová. Dodala, že ešte väčším zdravotným rizikom pre deti môže byť hranie sa pri brehoch s nahromadenou kašou vodného kvetu, ktorá vysychá a rozprašuje sa do vzduchu.