Študenti inžinierskeho štúdia Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (FIIT STU) vyvíjajú monitorovací systém áut, ľudí a majetku RetSys (Real-Time Tracking System) s jedným z najväčších výrobcov týchto zariadení na svete. TASR o tom informovala Petra Kotuliaková z FIIT STU.
Systém umožňuje monitorovať vozový park firmy (vrátane real-time monitorovania pohybu áut). Z nazbieraných údajov generuje trasy na mape, ktoré umožňujú spätne dohľadať cesty vodičov a zároveň generovať štatistiky jázd. Okrem základných, ako sú náklady na palivo, najazdené kilometre, pomer najazdených kilometrov medzi vodičmi, je možné pridať i štatistiky nákladov na vozový park, vrátane technických, emisných kontrol, servisovanie auta, výmeny pneumatík a pod.
Vytvorená kniha jázd je automaticky použiteľná na daňové účely. Veľkým plusom je detekovanie krádeže, odťahovanie auta, prípadne nehody. Tieto upozornenia je možné zasielať pomocou SMS správ vopred zadaným používateľom systému.
„Vďaka tejto spolupráci majú študenti prístup k najnovším zariadeniam v oblasti IT v doprave. Veľmi často pracujú so zariadeniami, ktoré ešte oficiálne neboli uvedené na trh, čo je pre nich naozaj motivujúce. Vedia totiž, že patria k prvým ľuďom na svete, ktorí ich testujú. Projekty sa zároveň usilujeme realizovať tak, aby mali čo najlepšie využitie v praxi,” uviedol Peter Pištek, vedúci Výskumného laboratória FIIT-Molpir, v ktorom projekt RetSys vzniká.
Celý systém je možné používať ako webovú aplikáciu, firmy ju využívajú ako "službu", nemusia vlastniť aj fyzické zariadenia. Pri monitorovaní osôb systém sleduje ich pohyb a v prípade použitia SOS tlačidla je lokalizovanie osoby a vyslanie pomoci k nej výrazne jednoduchšie.
Aktuálne študenti pripravujú rozšírenie na monitorovanie majetku tak, aby bolo možné pomocou GPS zariadení zisťovať jeho pozíciu. V systéme bude definovaný tzv. "virtuálny plot", po prekročení ktorého sa zobrazí upozornenie.
Partnerská spoločnosť vysiela jedného z tímu do čínskeho Šanghaja na viacdňový pobyt priamo u výrobcu zariadení, s cieľom vidieť ich výrobu a programovanie. Ďalší člen tímu pôjde na konferenciu do amerického Las Vegas spoznávať najnovšie trendy IT v doprave.
Projekt vzniká na FIIT STU v spoločnom výskumnom dopravnom laboratóriu FIIT – Molpir, ktoré patrí medzi popredné výskumné laboratóriá STU.