Z kráľovskej hry sa dá podľa neho veľa naučiť, napríklad pri dosahovaní cieľov postupnými krokmi. Šachu ako záľube sa venoval od detstva, hrával aj súťaže, dokonca sa pri jednej z nich zoznámil so svojou manželkou.
Na šachu Figeľa priťahuje hlavne logika, dôležitosť cieľa a predstavy o ceste k nemu, ale aj interaktívnosť. "Je v ňom priestor na dynamiku a odvahu, i na pokoj a rozvahu. Dôležité sú dobré rozhodnutia - od začiatku do konca," uviedol politik o šachu v rozhovore pre TASR.
Mnohé princípy a skúsenosti zo šachovej hry možno uplatniť na život i prácu. "Šach pomáha vnímať nielen svoje kroky, ale aj kroky tých druhých - nemusia to byť súperi, vyžaduje sledovať cieľ a postupne ho dosahovať. Tak to býva aj v politike," hovorí Figeľ.
Aj v bežnom živote treba podľa neho kombinovať každodenné malé kroky a dlhodobú víziu. "Každá veľká cesta sa začína prvým krokom, aj k vzdialenému horizontu sa dá dôjsť postupne, prekonávajúc pritom prekážky. Za chyby sa platí, ale dajú sa aj napraviť, a hlavne, treba sa z nich poučiť a neopakovať ich. Každý pešiak sa môže stať dámou, silnou osobnosťou! Tieto a iné princípy a skúsenosti šach pomáha v človeku rozvíjať," povedal bývalý komisár EÚ pre vzdelávanie.
Šach aktívne hrával Figeľ najmä ako študent, bol dokonca kapitánom tímu vranovského gymnázia. Pred jeho maturitou družstvo vyhralo okresnú súťaž. Šach napomohol aj k jeho životnej láske. "S budúcou manželkou sme prvýkrát viedli rozhovor počas zápasu v rámci kola okresnej šachovej ligy. Ona vtedy prehrala, ale získala si moju pozornosť a neskôr sa stala mojou 'dámou'," dodal s úsmevom.