Okresný súd v Čadci rozhodne, či pôjde do detského domova, alebo sa vráti k svojmu milovanému ockovi. Po štyroch mesiacoch odlúčenia je Jozef Nemčák (47), otec chlapca, na pokraji nervového zrútenia. Najviac ho trápi predstava, že sa synček nevráti domov a Vianoce strávia odlúčení.
Do Detského krízového centra Náruč v Žiline-Zádubní chlapec zavolal sám s tým, že ho otec bil a že sa oňho nestará dobre. Teraz to ľutuje a k otcovi sa chce vrátiť. Úradná mašinéria sa však roztočila a dnes sa môže stať, že Adam skončí v detskom domove alebo v náhradnej rodine. „Neviem si predstaviť, že mi ho vezmú. To mi rovno môžu vytrhnúť z tela srdce, lebo bez Adamka nemá môj život zmysel,“ hovorí vyľakaný otec Jozef.
Po sérii článkov Nového Času otca ľudia zastavujú aj na ulici a vyjadrujú mu podporu. Na jeho stranu sa postavila aj Asociácia prijímateľov sociálnych služieb (APSSSR). Vo svojom stanovisku upozorňuje, že tento prípad nie je jediný, keď úradná mašinéria na Slovensku odobrala rodičovi dieťa bez náležitého prešetrenia.
Podľa polície totiž chlapček nebol týraný. Asociácia upozorňuje, že s deťmi sa takto kupčí: „Nedá sa ospravedlniť takéto pohŕdanie najcitlivejšími sociálnymi vzťahmi medzi rodičmi a deťmi. Pobyt dieťaťa v takomto krízovom stredisku je preň celoživotnou traumou, rovnako aj pre rodiča,“ uviedol prezident APPSSR Silvester Obuch.
Biznis s deťmi
Asociácia zároveň kritizuje obchodné nastavenie financovania detských krízových centier, v ktorých si úrad práce alebo vyšší územný celok objednávajú počet miest stanovený na základe potreby predchádzajúceho roka. Ako asociácia cituje z výročnej správy Detského krízového centra Náruč v Žiline-Zádubní, za minulý rok zinkasovali 403 820 eur, pričom mali v centre 42 detí a dve matky.
Zároveň bližšie nešpecifikovaným poradenstvom prešlo v roku 2013 v Náruči 500 osôb. Nový Čas oslovil aj detské krízové centrum. „Tlačovú správu asociácie som nevidel a k obsahu sa momentálne nemôžem vyjadriť, lebo som odcestovaný. Nesúhlasím s klamstvami a so štvavou kampaňou, akú proti nám vediete,“ reagoval výkonný riaditeľ Náruče Ivan Leitman. Počas pobytu chlapca v krízovom centre polícia nezistila týranie blízkej a zverenej osoby.
Chlapec žil s otcom sám od svojich prvých narodenín, pretože jeho mama zomrela mladá. Neúplná rodina sa prebíjala životom ťažko, ale Adamko bol napriek ťažším sociálnym pomerom v škole jednotkár. Do Detského krízového centra Náruč zavolal sám s tým, že ho otec bil a že sa oňho nestará dobre. Po niekoľkých mesiacoch odlúčenia však chlapec prosí o návrat k otcovi. O všetkom dnes rozhodne sudkyňa Okresného sudu v Čadci.