Nový Čas tak zisťoval, aké sú skutočné platy slovenských lekárov, a či je situácia v našom zdravotníctve naozaj taká zlá. Od začiatku tohto roka špecializovaní-atestovaní lekári v nemocniciach zo zákona zarábajú minimálne 1 983 eur. Neatestovaní dostanú 1 005 eur mesačne. Zložka mzdy sa pritom skladá z viacerých častí - osobné ohodnotenie, počet služieb, príplatkov za nočné služby či nadčasy.
Podľa tabuľky, ktorú zverejnilo ministerstvo zdravotníctva minulý rok, sa najvyššie platy lekárov pohybujú vo výške od 2 800 až do neuveriteľných 6 400 eur. „Tieto údaje sa v tomto roku zmenia vzhľadom na vyjednané zvýšenie platov lekárov po štrajku v roku 2011. Mzdové minimum atestovaných lekárov tak dosiahne 2,3-násobok priemernej mzdy,“ uviedla hovorkyňa ministerstva Martina Šoltésová. Medzi klasických nemocničných doktorov nepatrí všeobecný lekár, ktorých platí zdravotná poisťovňa.
„Priemerná mesačná platba všeobecného lekára pre deti a dorast bola minulý rok 2 800 eur,“ dozvedeli sme sa od hovorkyne najväčšej Všeobecnej zdravotnej poisťovne Evy Ravingerovej. Ich plat sa pritom odvíja v prvom rade od počtu poistencov, ale aj vykonaných preventívnych prehliadok a výkonov. Skladajú sa na to všetky poisťovne dohromady. K sume z VšZP tak treba prirátať platby z ostatných dvoch poisťovní. V Dôvere je to priemerne 1 050 eur.
„Ambulancie môžu mať aj ďalšie príjmy, o ktorých nemáme informácie,“ povedali z Dôvery. Na jedného pacienta od nich ide v priemere 2,23 eur, z Unionu 2,03 až 5,75 eur. Tieto peniaze však nejdú lekárom priamo do vrecka. Musia z nich platiť ďalšie výdavky ako plat sestry či prenájom zdravotníckych prístorov alebo nájomné za ambulanciu. V konečnom dôsledku tak môže ísť len o tretinu z celkových príjmov.
Určiť plat ďalším lekárom-špecialistom nie je jednoduché. „Cena výkonu závisí od počtu bodov za výkon a dohodnutej zmluvnej ceny za bod. Z uvedeného dôvodu nie je možné uviesť rozpätie cien výkonov, ani určiť platby lekárom od VšZP,“ dodala Ravingerová.