Reklama

Kardiológ Fischer sa chce k prijatiu úplatku priznať: Vyhne sa vďaka tomu väzeniu?!

Reklama

Dostane miernejší trest? Kardiológ Viliam Fischer (76), ktorý je obvinený z prijatia úplatku, do väzenia s najväčšou pravdepodobnosťou nepôjde.

Naznačujú to všetky okolnosti, ktoré s prípadom korupcie známeho lekára súvisia. Podľa našich informácií Fischer môže vyviaznuť len s podmienkou, finančnou pokutou a so zákazom činnosti na niekoľko rokov. Úspešnému kardiológovi pritom podľa zákona hrozia minimálne tri roky basy za prijatie úplatku 3 000 eur, kačice a bonboniéru. Napriek tomu, že sám sa od korupčného správania v minulosti dištancoval, teraz chce prijať dohodu o vine a treste.

„Iniciuje tento proces a bude vecou prokurátora, čo navrhne po skončení vyšetrovania. Potom klient povie, či bude s výškou trestu súhlasiť,“ uviedol Fischerov právnik Peter Vačok. Takáto dohoda môže byť odsúhlasená iba s tým, že Fischer sa ku skutku prizná a prevezme zaň zodpovednosť. V takom prípade môže byť trest nižší, ako mu hrozí. Podľa právnika Marka Benedika záleží na prokurátorovi, čo bude ochotný akceptovať, možný je aj podmienečný trest.

Dohoda o vine a treste vo väčšine prípadov smeruje práve k podmienke. Podľa informácií Nového Času sa v tomto prípade stanoví ešte peňažný trest a dĺžka zákazu činnosti - čiže výkonu lekárskeho povolania. „Aj prokuratúra, aj Špecializovaný trestný súd razia tú tendenciu, že pokiaľ niekto zlyhá pri činnostiach všeobecného záujmu, tak potom obmedzí túto činnosť. Dĺžka už bude vecou ďalších rokovaní,“ prezradil nám zdroj blízky prípadu.

Súd by mal prihliadať aj na spôsob života daného človeka. „Je rozdiel, či sa to týka trestu osobe, ktorá sa už v minulosti opakovane dopustila protiprávneho konania alebo tej, ktorá žila bezúhonným spôsobom života,“ dodáva náš zdroj.

Takmer všetci končia s podmienkou

Podľa minuloročnej analýzy rozsudkov o trestných činoch korupcie Transparency International polovica prípadov končí tým, že obžalovaný uzavrie s prokuratúrou dohodu o vine a treste. Pozitívom je podľa nich rýchlejšie uzavretie prípadu, ale tresty bývajú veľmi nízke.

„Zo 132 prípadov ukončených dohodou bol nepodmienečný trest uložený len vo dvoch prípadoch. Prakticky u nás platí, že sa stačí priznať, a nič horšie ako podmienečný trest páchateľom nehrozí,“ tvrdí Transparency s dodatkom, že takéto rozhodnutia neobsahujú ani detaily o samotnom skutku či jeho vyšetrovaní.

Autor: © Nový Čas

Vyberáme pre Vás niečo viac

Súvisiace