Maďarský minister spravodlivosti László Trócsányi písomne informoval prvého podpredsedu Európskej komisie Fransa Timmermansa o tom, že jeho krajina s platnosťou od 23. júna 2015 dočasne na neurčitú dobu nedokáže prijať ľudí žiadajúcich o medzinárodnú ochranu.
Člen vlády premiéra Viktora Orbána v písomnosti, o ktorej obsahu informovala v stredu popoludní agentúra MTI, podčiarkol, že Maďarsko rešpektuje úpravy utečeneckej politiky Európskej únie, vrátane Dublinu III. Navrhuje však neodkladné konzultácie s cieľom riešiť jestvujúce problémy pri ich uplatňovaní. "To očakávame aj od ostatných členských štátov," cituje agentúra ministra.
Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó na tlačovej konferencii počas prestávky rokovania vlády dnes vyhlásil, že krajina plní do bodky všetky svoje záväzky vyplývajúceho z členstva v Európskej únii. Vzhľadom na obrovský prílev ilegálnych migrantov zo Srbska sa ale borí s vážnymi kapacitnými problémami.
Maďarsko, ako je známe, v utorok až do odvolania jednostranne prerušilo prijímanie žiadateľov o azyl vracaných z ďalších členských krajín EÚ, argumentujúc, že na to jeho kapacity nestačia.
"Pracujeme na čo možno najskoršom odstránení vážnych technických a kapacitných problémov, aby sme v súvislosti s imigráciou mohli vyhovieť všetkým aspektom EÚ," citovala agentúra Reuters vyjadrenie ministra na tlačovej konferencii po zasadnutí vlády.
Budapešť bola informovaná, že Rakúsko a desať ďalších členských krajín EÚ chce vrátiť ilegálnych imigrantov do Maďarska, uviedol minister zahraničných vecí a dodal: My s tým nesúhlasíme, pretože títo ilegálni prisťahovalci nevstúpili na územie EÚ v Maďarsku, ale v Grécku, a preto by mali byť vrátení do tejto krajiny.
Maďarské opozičné strany reagovali na postup vlády odlišne, niektoré žiadajú od vlády neodkladné vysvetlenie, iné vyzývajú na prehodnotenie postupu.
Európska únia už v utorok vyzvala Maďarsko, aby neodkladne objasnilo jednostranné vypovedanie úpravy o migrantoch známej pod označením Dublin III. Hovorkyňa Európskej komisie v Bruseli pripomenula, že dublinský systém neumožňuje dočasné zastavenie transferov utečencov signatárskymi štátmi.
EK súčasne požiadala Budapešť, aby neodkladne poskytla informácie o tom, čo robí pre vyriešenie problému s utečencami, ako aj špecifikovala charakter a rozsah v zdôvodnení uvedených "technických dôvodov".
Maďarsko informovalo o opatrení prijatom na dobu neurčitú, ktoré v praxi znamená, že krajina neprijme viac na svoje územie ani utečencov, ktorí sa cez jej územie dostali do iných štátov únie, prostredníctvom systému DubliNet kompetentné úrady SR, ako aj Belgicka, ČR, Dánska, Fínska, Francúzska, Nemecka, Nórska, Poľska, Rakúska, Švédska a Veľkej Británie.