Na druhej je jediná obeť. Chlapček Aylan († 3) sa utopil pri tureckom pobreží po tom, čo sa plťka s jeho rodinou a migrantmi prevrátila. Utečenci smerovali do Grécka, kam utekali pred fanatickým Islamským štátom. Ak chceli prežiť, nemali na výber. Z Aylanovej rodiny prežil iba otec. Aj keď fotka mŕtveho dieťaťa mnohých poburuje, experti sa zhodujú, že svet viac nemôže ignorovať problémy utečencov a toto je dôkaz jeho zlyhania. Aylanova smrť je jedna z mnohých. Bez pomoci ich bude ešte veľmi veľa. Šokujúca, krutá realita európskej utečeneckej krízy. Ak tento záber nezmení prístup Európy k utečencom, tak čo teda? Fotografia, ktorá otrasie svetom. Niekoho dieťa.
Takto znejú titulky svetových médií v článkoch informujúcich o smrti Aylana († 3). Fotografia jedinej obete, nevinnej detskej duše, ktorá tento svet ešte len spoznávala, je najväčším a najjasnejším svedectvom o zlyhaní európskej politiky voči kríze. Zatiaľ čo politici rokujú, alebo často ani to nie, len pár stoviek kilometrov od nás zomierajú deti. Za jeho krátkym životným príbehom nie je nič výnimočné. Stačilo, aby sa ktokoľvek z nás narodil o pár susedných krajín ďalej a dnes by bojoval o život rovnako ako on.
Mŕtva rodina
Štvorčlenná sýrska rodina sa nalodila na plťku. Už viac nemohli odolávať útokom zo strany Islamského štátu. Žili v meste Kobane, ktoré najprv fanatici minulý rok dobyli, ale čoskoro našťastie stratili. Útoky a dobývanie mesta obnovili v júni tohto roka. To bol pre rodinu Aylana signál ujsť. Prišli do tureckého mesta Bodrum. Otec a mama s dvoma deťmi sa nalodili na plťku. Tlačilo sa na nej 17 ľudí. O sedem viac ako bolo povolené. Aj preto sa plavidlo na mori prevrátilo. Utopilo sa 13 ľudí.
Medzi obeťami bol Aylanov brat Galip († 5) a mama Rehan († 25). Otec Abdullah prežil. Dostal sa do nemocnice v poslednej chvíli v bezvedomí, keď jeho telo vyplavilo more. Celkovo štyria preživší sú veľkým zázrakom. Loď sa prevrátila v noci. Pod rúškom tmy sa 17 ľudí snažilo dostať na ostrov Kos. Túžili po domove bez strachu o holý život. Zahynuli celé rodiny. Medzi zachránenými je aj matka, ktorá prišla o dvoch synov. Nádej ich všetkých zhasla v jedinom okamihu.
Odmietnutí
Aylanova rodina bola na prvý pohľad v obrovskej výhode. Teta dnes už mŕtvych chlapčekov žije dvadsať rokov v Kanade. V júni 2015 sa snažila spraviť všetko pre to, aby ich s rodičmi dostala k sebe legálnou cestou. „Pokúšala som ich tu zasponzorovať. Priatelia a susedia mi pomohli zložiť do banky zálohu ako garanciu. Nemohli sme ich sem dostať, úrady to zamietli, a tak preto išli na tú loď,“ povedala príbuzná z Kanady pre National Post. „Túto správu mi telefonoval ďalší príbuzný, ktorý hovoril s otcom chlapcov. Ten mu povedal iba toľko, že prišiel o ženu a deti,“ uzavrela žena, podľa ktorej sa otec plánuje vrátiť do Kobane, aby tam svoju ženu a deti mohol pochovať. Potom bude čakať na chvíľu, keď si smrť príde po neho, aby spočinul pri rodine. Už sa ďalej nebude pokúšať vydobyť si slobodu. Jeho život sa skončil na ceste za snom, o ktorý prišiel.
Kontroverzia
Chlapčeka objavil ako prvý miestny rybár. „Prišiel som k moru a bol som vystrašený. Zlomilo to moje srdce,“ opísal moment, na ktorý do konca života nezabudne. Jeho autentickosť a krutosť vyvolali po celom svete kontroverziu. Na jednej strane sú tí, ktorí podobné fotky považujú za svedectvo našej doby, ktorému musíme čeliť. Iní sa na to nechú pozerať. „Oceňujem, že ľudia prejavujú citlivosť. Takéto fotografie ukazujú, čo svet potrebuje vedieť, a že svet potrebuje konať,“ povedal kanadský profesor Vincent Mosco pre televíziu CBC.