Počas štvrtkového stretnutia na pôde Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru SR v Bratislave (ÚHCP) na to upozornili predsedovia ústavnoprávnych výborov Senátu Českej republiky a Národnej rady SR Miroslav Antl a Robert Madej.
Obaja politici vyjadrili znepokojenie nad aktuálnym vývojom situácie. Považujú za neprijateľné, že do Európy prúdia státisíce imigrantov mimo platných azylových predpisov.
"Slovenská republika to robí, teda dodržuje azylovú politiku danú zákonmi, Česká republika to robí tiež, a preto sme veľmi nepopulárni v Európskej únii, kde sa chovajú veľmi ústretovo," vyjadril sa šéf českého ústavnoprávneho výboru Antl, ktorého súčasná situácia "veľmi znepokojuje".
Vníma bezpečnostné a zdravotné riziká. "Bolo vždy zásadné, aby sme vedeli, kto k nám ide, aby podstúpil azylové konanie a štát posúdil, či spĺňa podmienky. Teraz nevieme, kto nám tu chodí, sú to tisíce ľudí, niektorí bez minulosti, ktorú nikdy nezistíme a bude im vytváraná nová totožnosť," upozornil.
"Je pre mňa nepochopiteľné, prečo Európska únia a naši partneri zo západných krajín netrvajú na dôslednej ochrane schengenských hraníc," doplnil svojho partnera Madej, ktorý takisto vníma riziká súčasného stavu.
"Hovorili sme o rizikách bezpečnostných, pretože pokiaľ neskontrolujete osoby, ktoré prechádzajú schengenskou hranicou, môže to byť riziko. Môže to byť aj riziko zdravotné, pretože keď cudzinci žiadajú o pobyt v jednotlivých členských štátoch, musia prejsť ťažkými zdravotnými prehliadkami. Dnes sa nám státisíce ľudí premávajú po EÚ, ktorých zdravotný stav nie je absolútne jasný," varoval Madej.
Štyria členovia českého výboru hovorili s vedúcimi predstaviteľmi ÚHCP. Antl podľa jeho slov vyjadril vďaku, že Slovensko nevpustilo začiatkom septembra vlaky s imigrantmi na územie Českej republiky. "Poďakoval som sa za to, že Slovenská republika pochopila, že keď nám tu pustí naraz osem vlakov, že by nám tým narobila množstvo problémov," uviedol.
Členovia českého senátneho ústavnoprávneho výboru sú na Slovensku po roku na pozvanie rovnakého výboru slovenského parlamentu. Na programe majú návštevu Útvaru policajného zaistenia pre cudzincov v Medveďove, prijatie u ministra spravodlivosti Tomáša Boreca a návštevu Krajskej prokuratúry v Bratislave. Výbory sa taktiež stretnú na spoločnom rokovaní.