Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Zaujímavá minulosť nového šéfa VšZP: Za škandály post riaditeľa poisťovne!

Zaujímavá minulosť nového šéfa VšZP: Za škandály post riaditeľa poisťovne!

Zdroj: anc

Reklama

Škandál za škandálom. Miroslav Vaďura je novým šéfom Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Ten sa riaditeľom stal po tom, ako z funkcie šéfa najväčšej zdravotnej poisťovne v septembri odstúpil Marcel Forai. Toho pre podozrivé zmluvy a dodatky, ktoré VšZP uzavrela s firmami jeho 77-ročnej tety Anky, odvolal minister Čislák. Čím všetkým Vaďura prešiel, kým sa dostal až na čelo štátnej poisťovne? Vaďura od roku 2008 pôsobil ako šéf Univerzitnej nemocnice v Bratislave.

O dva roky neskôr ho odvolal vtedajší minister zdravotníctva Ivan Uhliarik pre odpredaj pozemkov na Kramároch. V tom čase nemocnica predala pozemky aj vrátane plochy, ktorá slúži na pristávanie vrtuľníkov. Štát mal vtedy prerobiť 25 až 34 miliónov eur. „Nemyslím si, že vymenovanie človeka, ktorý práve predal tieto pozemky, ktoré možno neskôr boli označené, že nebol porušený zákon, bolo v súlade so zákonom, ale podľa môjho názoru to nebolo v súlade so zdravým rozumom, aby riaditeľ nemocnice predal takú kľúčovú vec, ako je heliport pre zdravotnú starostlivosť súkromnej firme. Podľa mňa je to nezmysel,“ povedal Uhliarik.

Nový Čas sa pýtal aj rezortu zdravotníctva, či nevidí problém v tom, že človek s takýmto škandálom bude viesť najväčšiu štátnu poisťovňu. Argumentujú tým, že v roku 2010 vykonali finančnú kontrolu. „Finančná kontrola nezistila žiadne pochybenie zo strany Univerzitnej nemocnice pod vedením Ing. Miroslava Vaďuru. Minister Uhliarik vtedy konštatoval, že zákon porušený nebol. Nevidíme žiaden dôvod na spochybňovanie jeho mena,“ tvrdí ministerstvo zdravotníctva.

Na to, čo sa dialo počas Vaďurovho šéfovania v Univerzitnej nemocnici, upozornilo Transparency International. Podľa nich nemocnica kúpila v roku 2009 CT prístroj za 1,4 milióna eur. Dostala len jednu ponuku. Za podmienku si totiž stanovila chladenie vodou, ktoré spĺňali len prístroje od jedinej značky. Doteraz Miroslav Vaďura pôsobil ako riaditeľ sekcie ekonomiky a člen predstavenstva VšZP. Mal tak dozerať na svojho šéfa, ktorý uzatváral zmluvy so svojou tetou Ankou. Za svoje „zásluhy“ sa tak prebojoval až na čelo najväčšej štátnej poisťovne.

Pozemky

Vaďura bol riaditeľom Univerzitnej nemocnice. Za predaj pozemkov, vrátane plochy na pristávanie vrtuľníkov ho v roku 2010 odvolal exminister zdravotníctva Uhliarik.

CT-čko

Podľa Transparency International v čase Vaďurovho šéfovania Univerzitnej nemocnici kúpila CT prístroj za 1,4 milióna eur. Prihlásila sa jediná firma. Podmienkou bolo chladenie vodou, ktorú spĺňala len jediná značka.

VŠZP

Vaďura od roku 2012 pôsobil vo VšZP ako člen predstavenstva a riaditeľ sekcie ekonomiky. Tu mal dohliadať na svojho šéfa Foraia, ktorý odstúpil po prevalení škandálu o podpisovaní zmlúv s jeho tetou.

Autor: © Nový Čas

Vyberáme pre Vás niečo viac

Súvisiace