Bývalú vzduchovku Slavia premenovali na Perun podľa staroslovanského boha hromu a blesku. V minulosti držal v rukách takúto vzduchovku skoro každý, buď na kolotočoch, alebo na brannom výcviku.
Podľa riaditeľa spoločnosti ZVS Mariána Gogu vzduchovky vyrábajú pre českú zbrojovku v Dubnici už do roku 2003. Teraz sa budú predávať aj priamo pod slovenskou značkou a po rokoch čakajú vzduchovky aj skrášľovacie úpravy. „Máme tím konštruktérov, ktorých úlohou bude vytvoriť určité konštrukčné zmeny na doteraz vyrábaných zbraniach a vzduchovku tak zatraktívniť pre slovenský aj zahraničný trh,“ povedal M. Goga. Chystajú úpravy vnútorného mechanizmu, čím chcú dosiahnuť väčší výkon. „Chceme zaviesť aj nové typy pažieb z hľadiska ergonómie, úchopu a úžitkových vlastností,“ dodal M. Goga. Podľa neho majú vzduchovky dlhú tradíciu. „V minulosti mala vzduchovku možno každá druhá rodina. Bola to obľúbená forma voľnočasových aktivít,“ povedal technický riaditeľ spoločnosti Ladislav Skoupý (57). Inovované vzduchovky sa dostanú do výroby už budúci rok.
Vzduchovka s ďalekohľadom Perun 731
Štandardne sa dodáva bez ďalekohľadu. Model má športovú pažbu, hlaveň je vybavená hlavňovou poistkou, čo je dôležité z hľadiska presnosti. Ide o pružinovú vzduchovku, strela je vymedzená pôsobením tlaku vzduchu, ktorý vytvára piest posunujúci sa smerom dopredu. Zbraň je vybavená streleckou poistkou.
Vzduchovka v strede fotografie Perun 734
„Tento model je vybavený silnejšou pružinou a prispôsobeným mechanizmom, takže má podstatne väčší výkon ako predchádzajúce vzduchovky. Je prispôsobený na strieľanie vonku, má väčší výkon,“ vysvetlil Ladislav Skoupý.
Perun 730
Základný model s najmenším výkonom a rýchlosťou strely asi 190 metrov za sekundu. Je jednoduchší, chýba mu hlavňová poistka a má základný tvar pažby. „Je to základná vzduchovka, z ktorej sa učia strieľať deti,“ povedal Ladislav Skoupý.