Nepodarilo sa im presvedčiť vládu, aby prijala ich požiadavky na podporu podvyživeného školstva. Pedagógovia z celej krajiny sa chystajú na protest na Námestí SNP v Bratislave a rodičia tak musia riešiť problém, čo s deťmi. Učitelia sú odhodlaní vytrvať a vyhlásili neobmedzený štrajk. Dokážu si získať na svoju stranu verejnosť? Exkluzívny prieskum o tom, ako obyvatelia Slovenska vnímajú štrajk učiteľov, vypracovala pre Nový Čas agentúra Phoenix Research on-line.
Z výsledkov prieskumu vyplynulo, že si mnohí ľudia na Slovensku uvedomujú dôležitosť práce učiteľov pri výchove budúcich generácií. Časť verejnosti im drží palce a uznáva aj to, že ich profesia je finančne nedocenená. Nepodarilo sa im však ešte získať podporu nadpolovičnej väčšiny a veľká skupina ľudí na štrajk učiteľov nemá žiadny názor.
Štrajkujúci učitelia podľa analytika podcenili komunikáciu s verejnosťou, najmä čo sa týka odstraňovania stereotypných názorov na ich prácu. V nasledujúcich dňoch ich teda čaká neľahká úloha - presvedčiť verejnosť, že ich odhodlanie má cieľ a zmysel. Sú odhodlaní vytrvať v neobmedzenom štrajku až do splnenia ich požiadaviek. Aby však boli úspešní, potrebujú získať aj podporu rodičov a celej spoločnosti.
Pedagógovia už od októbra chceli od vlády tri veci, ktoré sú podmienkou, aby nešli do štrajku. Tvrdia, že im nejde iba o ich platy, ale o celkové zvýšenie úrovne školstva. Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov tvrdí: „Naše požiadavky nie sú len o platoch, od roku 2011 dlhodobo poukazujeme na systémové problémy a podfinancovanie.“ Jeho kolega z iniciatívy Branislav Kočan tvrdí, že riaditelia škôl zakazujú učiteľom komunikovať s médiami, ale aj diskutovať medzi sebou o štrajku. „Učitelia – no najmä učiteľky – sú v školách permanentne zastrašovaní. Čo sme počuli, vlasy sa nám dupkom stavali,“ povedal.
1. Tu sa prejavili veci ako pri predchádzajúcom štrajku učiteľov. Podpora tiež nebola nadpolovičná. Prejavujú sa tu stereotypy ako dva mesiace prázdnin, pracujú iba do dvanástej, druhej hodiny popoludní. Učitelia nekomunikujú presne tieto stereotypy. Cez prázdniny nemajú voľno a prácu si berú domov, robia si prípravy a opravujú písomky. Učitelia podcenili túto komunikáciu. A navyše sú tu aj rodičia, ktorí nemajú kam dať deti.
2. Časť verejnosti si stále myslí, že sú učitelia nedocenení. A ak by bola otázka rozčlenená aj na platy začínajúcich učiteľov, bola by podpora ešte vyššia. Verejnosť rešpektuje toto povolanie a vníma učiteľov ako niekoho, kto vychováva naše deti a mal by byť ocenený.
3. Ľudia nesledujú politiku tak podrobne. Bežný človek na rozdiel od novinárov, politikov alebo analytikov sa o kroky vlády až tak nezaujíma. Ľudia registrujú, že je tam spor, ale dopodrobna kroky vlády nesledujú. Tá neznalosť ľudí je naozaj dosť vysoká.
Prieskum pre Nový Čas bol vykonaný on-line metódou v dňoch 19. 1. 2016 - 22. 1. 2016 na vzorke 997 respondentov. Štatistická chyba u uvedenej skupiny sa pohybuje v rozmedzí +/- 1,5 percenta.
Zdroj: Phoenix Research on-line