Na Slovensku si nevedia vynachváliť pokoj a mier. O svojom živote hovorilo niekoľko z nich na konferencii Centra pre štúdium biblického a blízkovýchodného sveta na Teologickej fakulte. Jeden z nich, Iračan Ronny (31) priznal, že im s rodinou táto krajina učarovala.
Asýrčania už po udelení azylu stihli navštíviť kostoly, obchody či humenský kaštieľ. „Cítime, že nás majú ľudia radi, zaobchádzajú s nami s láskou,“ vraví inžinier Ronny Khoshaba Al-Berata (31). Spokojná je aj jeho žena Bironia (42). „Nehrozí nám tu žiadne nebezpečenstvo. Neviete si predstaviť, aký je to skvelý pocit,“ pokračuje Ronny. Život u nás a v Iraku je pre nich odlišný.
„Tu sú ľudia v bezpečí, užívajú si život, prácu a všetko ostatné. V mojej krajine cítiť len strach,“ vraví. Ronny sa na Slovensku chystá aj na prvý pracovný pohovor. Spolu s ďalšími rodinami poputujú onedlho z Humenného do Nitry. Podľa fotografa Antona Friča, ktorý s nimi bol aj v Iraku, chcú azylanti u nás zotrvať. „Do svojej krajiny sa nevrátia. Aj keby sa podarilo poraziť Islamský štát, nikto im nedá záruku, že opäť nebudú ohrození,“ hovorí. Výstavu jeho fotografií z Iraku si môžete pozrieť do konca februára vo Vihorlatskom múzeu.
Zažili prenasledovanie pre vieru
V integrácii sa utečencom bude snažiť okrem štátu pomáhať aj cirkev. „Nie sú nebezpečím pre kresťanskú Európu. Zažili prenasledovanie a nebezpečenstvo pre svoju vieru. Prijatie týchto ľudí je uvedomením si toho, že pre hodnoty je dôležité aj trpieť,“ zdôraznil biskup Milan Chautur.