Splnili si sen. Štyria kamaráti osedlali 40-ročné pioniery, na ktorých dorazili až k Aralskému jazeru v Kazachstane. Pri rýchlosti 40 km/h im „divoká“ jazda trvala 8 týždňov, počas ktorých najazdili 11-tisíc km. „Dočítali sme sa, že Aralské jazero vysychá, a tak sme to ešte chceli stihnúť,“ hovorí mladý dobrodruh Marek Slobodník (21). Spolu s troma kamarátmi Jurajom Čížom (24), Lukášom Kráľom (25) a Stanislavom Kolimárom (25) sa na motorkový čunder vybrali začiatkom leta na staručkých pionieroch. So sebou si pre istotu vzali aj štyri náhradné prevodovky a motory.
Počas osemtýždňovej cesty prežili dobré aj zlé. Takmer tisíc kilometrov ich motory vrčali pod nádherným pohorím Kaukazu v nadmorskej výške 1 200 metrov, niekoľkokrát ich okradli, ochutnali aj ťavie mäso a krásou dievčat sa kochali v Kazachstane. Aralské jazero ich nesklamalo. Je tam vraj špinavá voda, ale bol to super pohľad. Prečo sa na taký dlhý výlet vybrali na pionieroch? „Máme ich radi. Bola to moja prvá motorka, ktorú som dostal, keď som mal 12 rokov,“ uzavrel Marek. Fantastický výlet stál každého asi 2 000 €.
Aralské jazero Leží na hranici Kazachstanu a Uzbekistanu. Od 60-tych rokov 20. storočia vysychá, pretože podstatná časť vody z riek, ktoré ho zásobujú, sa používa na zavlažovanie polí vytvorených v púšti. Zo 66-tisíc km2 sa »scvrklo« na menej ako polovicu. Južnú časť už považujú za stratenú. Vedci očakávajú, že zánik oboch južných častí (východnej i západnej) by mohol nastať v priebehu 20 rokov. OSN označila vysychanie Aralu za najväčšiu environmentálnu katastrofu spôsobenú ľudstvom.
Motorka Pionier
Pionier sa vyrábal v bývalom Československu od 50. rokov minulého storočia. Mládež mohla naň vlastniť vodičák už od 15 rokov, preto bol veľmi obľúbený. Pionier dosiahol najvyššiu rýchlosť 60 km/h pri priemernej spotrebe 2,3 l/100 km.
Markove 4x „naj
najkrajšie baby - Kazachstan
najvyššie teploty - až 50 °C (Kazachstan)
najkrajšia príroda - Gruzínsko
najmilší ľudia - Azerbajdžan