Ten sa stal opäť objektom kritiky. V pondelok, presne na výročie popravy Jozefa Tisa, z neho zaznela pieseň Rež a rúbaj do krve, na ktorú pochodovali Hlinkove gardy počas slovenského vojnového štátu. Ako to kompetentní vysvetlili?
Gardistická skladba z rozhlasu v Lamači presne na výročie Tisovej popravy mnohých šokovala. Úrad sa však odvoláva na to, že to hrali na želanie jubilantovi k 50-tke. Hoci už mal vybratú aj náhradnú skladbu - Když si báječnou ženskou vezme báječnej chlap, úradníčku, ktorá má na starosti rozhlas, prišiel poprosiť miestny poslanec Radoslav Olekšák, aby zahrali Rež a rúbaj do krve, keďže túto si oslávenec vybral ako prvú.
„Pracovníčka miestneho úradu nemala vedomosť o spojitosti tejto piesne a jej význame s históriou a dátumom úmrtia prvého prezidenta. V žiadnom prípade nedošlo k recesistickému konaniu, ale ,naopak, k nevedomému a dobromyseľnému konaniu pracovníčky, ktorá vyšla v ústrety poslancovi,“ vysvetľuje starosta Lamača Peter Šramko s tým, že on sám by nedovolil, aby to odohrali. Odteraz bude všetky vysielané texty a skladby schvaľovať on alebo prednosta. Poslanec Olekšák, ktorý prišiel lobovať za skladbu, tvrdí, že na tom nič zlé nie je a len chcel urobiť radosť oslávencovi.
Poslanec Olekšák: Prečo za to loboval?
V deň výročia Tisovej popravy urgovali za gardistickú pieseň. Prečo?
- Ak si dá jubilant zahrať nejakú pesničku, zaplatí si za ňu, nevidím v tom žiadny problém. Nespájajte to s tým výročím, jubilant mohol mať narodeniny v marci, takto to vyšlo. Nehľadajte za tým konšpirácie.
Čiže trváte na tom, že je to v poriadku?
- Kto povedal, že je to gardistická pieseň. Aj my ako pionieri sme pochodovali v rámci nejakých pesničiek, ktoré sa teraz hrajú v rámci retroedícií. Jubilant si zaplatil 3 eurá, napísal si túto pieseň, ktorú sme si vypočuli. Nie je tam nič závadné alebo zlé. Nevidím v tom žiadny problém. Ak má naša republika len tento problém...
Vám sa tá skladba páči?
Ja si myslím, že je to normálna štandardná pesnička.