Politológ Ján Baránek ale upozorňuje, že je to iba formálne riešenie, ktoré nezabráni vytváraniu takýchto zoskupení. Zákon o zákaze vytvárať stranícke ozbrojené skupiny chce presadiť SaS. Parlament ho pravdepodobne schváli a prešiel už do druhého čítania. Politológovi ale dáva za pravdu napríklad aj vznik Akčnej skupiny Vzdor – Kysuce. Tí sú známi tým, že svojich členov podrobujú bojovému výcviku či kladným vzťahom k Jozefovi Tisovi. Najnovšie sa pripojili ku Kotlebovým hliadkam vo vlakoch.
Hovorcom a najznámejším členom skupiny Vzdor je Marián Magát, ktorý bol aj na kandidátke Kotlebovej ĽSNS. Skupina sa ani netají tým, že jej členovia prechádzajú bojovým výcvikom. K hliadkam sa v apríli vyjadril aj prezident policajného zboru Tibor Gašpar. „Ktorýkoľvek občan môže zakročiť a môže sa pokúsiť aj obmedziť osobnú slobodu páchateľa trestného činu, ak si na to z bezpečnostného hľadiska trúfne,“ podotkol. Gašpar poznamenal, že ak si členovia hliadky kúpia lístky, tak budú môcť bez problémov cestovať vlakom.
Ján Baranek, politický analytik
Vytváranie paramilitantných skupín nie je pre žiaden štát príjemné. Formálne a alibistické riešenie, ktoré teraz chce presadiť parlament vytváranie takýchto skupín nevyrieši. Politická strana, ktorá chce takéto skupinky vytvárať, ho jednoducho obíde. Pri kontrolách nie je v poriadku to, že musia nahrádzať políciu, ak to tak je. Neviem, nakoľko je situácia vo vlakoch akútna. Beriem ten argument, že štát si neplní svoju hlavnú povinnosť, a to je ochrana spoločnosti. Iná vec je, že v podstate je to aj marketingový ťah Kotlebu. V každom prípade sú toto tendencie, ktorými nie je nadšený žiaden štát.
Nežijeme na divokom západe
Miroslav Kusý, politológ
Je to úplne mimo normu, to je, ako keby sme žili na divokom západe. Ak iba chodia po vlakoch, tak čert ich ber, ale ak začnú kontrolovať, tak máme právo ohradiť sa. V demokracii nie je všetko zviazané zákonom a ak sa začne prekračovať norma, vtedy treba zdvihnúť ukazovák a pýtať sa, prečo to robí a akým právom.