"Milan Hodža ešte pred druhou svetovou vojnou vedel, že ak chce Európa v tomto svete uspieť, musí sa spájať. To je jediná cesta, ako dokáže Európa uspieť. Dnes si chcem uctiť pamiatku toho, kto už pred desiatkami rokov hovoril o tom, že budúcnosť Európy je v Európe zjednotenej," povedal prezident SR.
V súvislosti s poctou Hodžovi pripomenul štvrtkové referendum vo Veľkej Británii. "Je možno aj o budúcnosti Európskej únie. O tom, čo sa bude diať. Ja verím a som presvedčený, že referendum vo Veľkej Británii dopadne v prospech Európy. Že Veľká Británia sa rozhodne ostať, pretože toto je cesta, ktorá je v prospech ako Veľkej Británie, tak aj celej Európskej únie," dodal Kiska.
Národný cintorín, na ktorom je pochovaných viac ako 400 národných dejateľov, založili koncom 18. storočia pôvodne ako mestský cintorín. Pretože Martin sa neskôr stal centrom národnej kultúry Slovákov, posledné miesto odpočinku na ňom našli postupne mnohí národovci, a tak získal celonárodný význam. V roku 1967 vyhlásili Národný cintorín za národnú kultúrnu pamiatku.