Jedným z dôvodov majú byť útoky členov opozície i médií na spoločnosť a ich budúcu činnosť na Slovensku, ktorá mala byť jednou z najväčších investícií do regiónu. Memorandum o porozumení za účasti premiéra Roberta Fica pritom podpisovali len vo februári tohto roka, tesne pred voľbami.
Spoločnosť od začiatku zverejňovala o sebe i zámeroch málo informácií a tak sa stále objavovali nové špekulácie o jej pozadí. „V súčasnej turbulentnej politickej atmosfére na Slovensku a v Európskej únii by bolo pre RKN Global nerozvážne pokračovať v projekte vybudovania závodu v Banskej Bystrici. To viedlo k odmietnutiu investičnej pomoci, a to ako vo forme grantov, tak aj daňových úľav od slovenskej vlády,“ uvádza na webe firmy jej zakladateľ a exšéf Interpolu Ronald Noble s tým, že investíciu museli prehodnotiť, lebo sa jej zámer od začiatku stal terčom útokov politickej opozície i médií. Medzi dôvodmi firma uvádza aj nedávny brexit. "Nepoznáme dôvody, ktoré mohli viesť k takému, pre nás prekvapivému, rozhodnutiu. Celý proces komunikácie nejavil až do tejto chvíle známky akejkoľvek pochybnosti," informovala hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Sekerešová.
Chceli vyrábať doklady
Správy o konci veľkých plánov sa nikomu veľmi komentovať nechce. „Informácie máme len z webu spoločnosti, ale určite k tomu dáme oficiálne stanovisko,“ uviedla Zdenka Sekerešová, hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Jána Noska. Úrad vlády k rozhodnutiu RKN Global nechcel zaujať stanovisko. „Táto záležitosť patrí do kompetencie ministerstva hospodárstva,“ uviedla hovorkyňa úradu vlády Beatrice Szabóová. „Ministerstvo hospodárstva nemá oficiálnu informáciu o tom, že spoločnosť RKN Global odstupuje od svojej investície a nevyužije schválenú investičnú podporu. Ak sa tak stane, ide o jej rozhodnutie, ktoré rezort vezme na vedomie. Spomínaná spoločnosť doteraz žiadnu pomoc nečerpala,“ informoval hovorca ministerstva Maroš Stano.