Podľa jeho výsledkov totiž bežní zamestnanci v hlavnom meste s platom 1 403 € zarábajú najviac spomedzi krajín strednej a východnej Európy. Nový Čas zisťoval, či bude tento trend pokračovať a kedy sa podarí vyrovnať rozdiely medzi platmi v hlavnom meste a ostatných regiónoch Slovenska.
Prieskum skúma platy 134 856 respondentov, ktorí pracujú v hlavnom meste v 9 krajinách, kde má Paylab zastúpenie. „Lokalita Bratislavy a Prahy je atraktívnejšia oproti iným metropolám v regióne pre zahraničných investorov a firmy z pohľadu strategickej polohy v stredoeurópskom priestore, a tiež pretože má silné zázemie kvalifikovanej pracovnej sily,“ hovorí produktový manažér Paylab Miroslav Dravecký. Najviac zarábajú zamestnanci v IT sektore, bankovníctve, telekomunikáciách, energetike a farmácii. Podľa analytika J&T banky Stanislava Pánisa bude tento trend pokračovať.
Nový Čas sa zaujímal, prečo a dokedy budú také priepastné rozdiely vo výplatných páskach bratislavských pracovníkov a ľudí pracujúcich v ostatných regiónoch. Odborníci sa zhodli v tom, že dôvodom je to, že v Bratislave sú centrály silných firiem a väčšia koncentrácia vysokoškolsky vzdelaných ľudí. „Jedným z nutných podmienok je dobudovanie dopravnej infraštruktúry, ktorá by mohla pritiahnuť do regiónov viac investícií, čím by sa rozdiely v platoch mohli zmenšiť,“ myslí si analytik Pánis. Dobrým príkladom sú Košice, ktoré pomaly dobiehajú hlavné mesto.
Prečo v Bratislave dostávajú najviac?
Stanislav Pánis, analytik J&T banky
Bratislava spolu s Prahou sú jedny z najvyspelejších regiónov v rámci EÚ s najvyššou životnou úrovňou, kde HDP na obyvateľa vysoko presahuje priemer EÚ. Preto ponúkajú aj najvyššie platy. Bratislava predbehla Prahu, pravdepodobne preto, že česká koruna je umelo držaná na slabých úrovniach Českou národnou bankou. Čo sa týka platov top manažérov, Praha je na prvom mieste, keď v nej sídli viac stredoeurópskych centrál medzinárodných firiem ako v predsa len regionálnejšej Bratislave.
Košickí odborári idú do ulíc
Odborári v utorok v Košiciach ohlásili celoslovenskú kampaň na podporu kolektívneho vyjednávania. Jej súčasťou má byť séria protestov za vyššie mzdy. „Uskutoční sa tak, aby sme verejnosť informovali aj manifestačným spôsobom o nevyhovujúcej sociálnej situácii, ale predovšetkým o nedôstojnej životnej úrovni, ktorá nie je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ale aj s inými dokumentmi, ktoré hovoria o tom, že zamestnanec by mal mať príjem, ktorý mu zabezpečí dôstojnú životnú úroveň,“ uviedol člen predsedníctva OZ KOVO Jozef Balica s tým, že do budúcnosti nevylučujú ani ostrejšie nátlakové akcie na úrovni podnikov a fabrík.
Príjem 160 eur týždenne v čistom, ktorý majú bežne ľudia, nie je podľa jeho slov mzda, ktorá im zabezpečí každodenné náklady. Odborový predák Emil Machyna tvrdí, že čím ďalej na východ alebo na juh, je sociálna úroveň ľudí nižšia, preto práve tam začínajú s touto iniciatívou.