A to už od septembra. Parlament totiž schválil nový školský zákon. Kritici reforme vyčítajú, že je šitá príliš horúcou ihlou. Školy majú na prípravu nových učebných plánov len tri mesiace, z toho dva prázdninové. Nový Čas prináša zoznam najdôležitejších úprav.
1. Zmena koncepcie - Štát predpíše do 80 percent učiva, zvyšok je na škole. Napríklad prváci majú týždenne 22 hodín, z toho bude päť voľných. Školy sa sťažujú, že na učebné plány im chýba čas.
2. Menej žiakov - V triedach bude menej študentov. V prvom ročníku sa limit zníži z 29 na 22 žiakov. Výnimky udelí školská inšpekcia, zmena prinesie nárok na viac učiteľov a priestorov.
3. Viac cudzích jazykov - Žiaci na základných školách budú mať dva cudzie jazyky - prvý od tretieho, ďalší od šiesteho ročníka. Doteraz sa vyučoval väčšinou len jeden cudzí jazyk.
4. Domáce vzdelávanie - Prváci až štvrtáci sa od nového školského roku môžu učiť už aj doma. Podmienkou však je, že deti bude v ich pohodlí učiť človek, ktorý je vyštudovaný pedagóg.
5. Nové pravidlá - Rušia sa stredné odborné učilištia, po novom sú zahrnuté medzi odborné školy. Súkromným školám môže rezort znížiť príspevky na prevádzku o 15 percent, ak porušia predpisy.
6. Upravená slovenčina – Školy s vyučovacím jazykom menšín majú slovenčinu učiť v takom rozsahu, aby si ju deti dobre osvojili. Doteraz im zákon rozsah výučby slovenčiny neurčoval.