V niektorých bývalých komunistických krajinách sa takéto zhromaždenia gayov a lesbičiek konali vôbec po prvý raz. V Českej republike a Bulharsku ich však poznačili násilnosti. Najmenej 20 ľudí utrpelo zranenia v Brne, kde na účastníkov prvého českého sprievodu homosexuálov zaútočili zrejme pravicoví extrémisti slzotvornými granátmi. Policajti zadržali najmenej sedem odporcov akcie.
Boloňský sprievod homosexuálov
V bulharskej metropole Sofia polícia zatkla 60 skinhedov, ktorí sa pokúsili narušiť tiež prvý pochod gayov a lesbičiek v krajine. Niekoľko desiatok účastníkov podujatia, ktoré kritizovali zhodne pravoslávna cirkev i miestni moslimovia, oddelil od oponentov veľký počet príslušníkov bezpečnostných zložiek. Miesto akcie úrady za 24 hodín dvakrát zmenili s odvolaním sa na bezpečnostné a mravné dôvody.
V Nemecku sa desaťtisíce homosexuálov napriek dažďu pridali k jubilejnému 30. sprievodu v uliciach Berlína, ktorý je v krajine známy ako Christopher Street Day. Aktivista Detlef Mücke uviedol, že tohtoročný pochod mal poukázať na násilie, ktorému sú každodenne vystavení gayovia a lesbičky.
Nemeckí politickí lídri spolu so zástupcami komunity gayov a lesbičiek predtým vzdali hold mnohým obetiam prenasledovania homosexuálov nacistami pri pamätníku, ktorý odhalili v máji.
V Paríži sa viac ako milión ľudí zúčastnil na pochode homosexuálov pod heslom "za školu bez akejkoľvek diskriminácie", venovanému boju proti rasizmu, sexizmu a xenofóbii medzi mladými ľuďmi. K prominentným účastníkom patrili parížsky starosta Bertrand Delanoe a bývalý minister kultúry Jack Lang, obaja členovia Socialistickej strany. Zástupcov na podujatí mali aj konzervatívna vládnuca strana UMP a centristické Demokratické hnutie. Sprievod sa tradične skončí tancom na Bastilskom námestí.
Sprievody homosexuálov po celom svete sú pripomienkou na udalosti z 28. júna 1969, keď sa gayovia v New Yorku hromadne postavili proti svojvoľnému zastrašovaniu zo strany polície.
Správu priniesla tlačová agentúra DPA.