Možno je problém vo vašich radiátoroch. Skúste ich odvzdušniť, nie je to vôbec zložité. Nový Čas prináša presný postup ako dosiahnete, aby vo vašom byte bolo opäť príjemné teplo.
1. Príprava náradia
Vezmite si nožnice a vystrihnite na plastovej fľaši otvor, ktorý prestrčíte cez ventil radiátora. „Takýto zlepšovák zabráni zastriekaniu steny a podlahy vodou pri odvzdušňovaní,“ hovorí Ing. Juraj Šmelík z Thermo-Eco-Engineering. Pred samotným odvzdušňovaním skontrolujte aj stav skrutkovača a na menšie nehody si vopred nachystajte handru.
2. Priloženie fľaše
Nájdite ventil na radiátore. Ak je dobre dostupný, vezmite pripravenú plastovú fľašu a priložte ju otvorom k ventilu až na doraz, aby voda nemala šancu uniknúť mimo. V prípade, že ste vystrihli príliš malý otvor, použite opäť nožničky a zväčšte ho. Strihanie určite vždy trvá kratšie ako prípadné maľovanie steny.
3. Odvzdušňovanie
„Pri odvzdušňovaní radiátora je potrebné sústrediť, nenechajte sa v tejto fáze sa ničím rozptyľovať a sledujte ventil,“ upozorňuje Juraj Šmelík. Zoberte do ruky skrutkovač s vhodnou veľkosťou a otvorte ventil na radiátore. Najprv by mal z ventilu unikať vzduch, potom vzduch s vodou a neskôr len voda. Ak voda netečie ani po dlhšom čase, uzavrite ventil. Nikdy ho nenechávajte otvorený bez kontroly, pretože si takto môžete vytopiť celý byt.
4. Uzavretie ventilu
Pri odvzdušňovaní čakajte so skrutkovačom na ventile až do momentu, keď začne z radiátora unikať voda. Vtedy ventil zase uzavrite. V prípade, ak máte ventil, s ktorým sa ťažko manipuluje, zavolajte odborníka a dajte si ho vymeniť. Postup odvzdušňovania je dobré hneď na druhý deň zopakovať.
Pre skúsených: Odvzdušňovanie stúpačky
Napriek odvzdušneniu radiátora máte stále zimu? Skontrolujte stúpačku v bytovke. Manuálne zručný človek dokáže odvzdušňovanie stúpačky zvládnuť, nesmie však zabudnúť nechať uzáver otvorený, prípadne zatvorený. Inak hrozí riziko veľkého úniku vody! Ak si na takúto prácu netrúfate, radšej sa obráťte na odborníka.
Praktická rada: Na nedostupný ventil hadička
V prípade, že sa k ventilu na radiátore neviete dostať s vystrihnutou plastovou fľašou, použite na odvzdušňovanie hadičku. Stačí len priložiť jej začiatok k ventilu a koniec vložiť do pripraveného vedra, do ktorého voda z odvzdušňovania odtečie. Hadička by mala na ventile sedieť, ak nie je kontakt úplne tesný, chráňte stenu handrou.
KEDY JE V RADIÁTORE VZDUCH
- Radiátor nekúri ani pri úplnom otvorení termostatického ventilu.
- Kúri len malá časť radiátora, teplé sú len prvé články alebo pri panelových radiátoroch zvislý pás na strane radiátorového ventilu. Opačná strana radiátora je studená.
- V radiátore počuť šumenie, žblnkotanie. Tento hluk sa potrubiami môže prenášať aj do okolitých nezavzdušnených radiátorov.
ČO AK RADIÁTOR STÁLE NEHREJE
- Skontrolujte, či máte otvorený radiátorový ventil. Ak máte na radiátoroch spiatočkové uzávery, skontrolujte aj tie. Môžu v nich byť usadené nečistoty. Skúste ich opakovane niekoľkokrát otvoriť a zatvoriť.
- Skontrolujte tiež, či máte otvorené stúpačkové uzávery a uzávery na domovej prípojke. Možno niekto robil v lete opravy a zabudol ich otvoriť.
- Obráťte sa na správcu budovy a požiadajte obyvateľov na najvyššom podlaží, aby odvzdušnili všetky radiátory. Ak to nepomôže, musíte zavolať inštalatéra.