Pavol Horváth sa prestal aktívne hýbať. Postupne pribúdali nielen kilá, ale aj lieky. Impulzom na zmenu bolo až to, keď mu lekári povedali, že sa nedožije 50-ky. Ale aj syn, s ktorým nemohol podnikať žiadne fyzické aktivity.
Dnes už síce nemá pôvodných 207 kíl, ale stále nie je na konci cesty. Postupne teda k plávaniu pridáva aj ďalšie športové aktivity a na kávu chodí pešo. Jeho príbeh je doslova alarmujúci - zároveň je však inšpiratívny prístup, aký zvolil na záchranu svojho života.
Rozmáha sa epidémia obezity
Obezita je čoraz pálčivejší problém, s ktorým sa môžu spájať desiatky až stovky ďalších pridružených ochorení, končiacich nezriedka smrťou. „Ide nielen o ochorenia ako cukrovka 2. typu, vysoký krvný tlak, infarkty a cievne mozgové príhody, ale aj nádorové ochorenia, Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu a v súčasnosti aj komplikácie spojené s infekciou COVID-19.
Obezita je závažná chronická choroba, ktorá významne zhoršuje kvalitu života, zapríčiňuje vyššiu chorobnosť a skracuje dĺžku života,“ uvádza doc. MUDr. Ľubomíra Fábryová, PhD, MPH, prezidentka Slovenskej obezitologickej asociácie (SOA), špecialistka pre diabetológiu, poruchy látkovej premeny a výživy z Biomedicínskeho centra SAV.
Samotnou obezitou pritom trpí celá štvrtina Slovákov a Sloveniek. Veľkým problémom je aj miera obezity u mladistvých, ktorá sa za ostatné dve dekády v dôsledku dramatickej zmeny životného štýlu zdvojnásobila. Obézny je už každý šiesty dospievajúci človek na Slovensku.
Podľa odborníkov zo SOA je základom manažmentu pri obezite úprava životného štýlu, ktorá zahŕňa najmä úpravu výživy a stravovacích návykov, pravidelnú pohybovú aktivitu a psychologické poradenstvo. „Aby bola liečba pacienta s obezitou úspešná, je potrebná jeho motivácia, ochota spolupracovať a investovať do zmeny životného štýlu čas a energiu,“ dodáva doc. MUDr. Fábryová, ktorá sa ako renomovaná odborníčka podpísala aj pod iniciatívu Zdravie máš len jedno.
Obézny pacient musí zmeniť životný štýl
Základom manažmentu je pri obezite jednoznačne úprava životného štýlu, ktorá zahŕňa najmä úpravu výživy a stravovacích návykov, pravidelnú pohybovú aktivitu a psychologické poradenstvo. Aby bola liečba pacienta s obezitou úspešná, je potrebná jeho motivácia, ochota spolupracovať a investovať do zmeny životného štýlu čas a energiu. Odborníčka zo SOA hovorí, že redukcia hmotnosti môže byť úspešná relatívne rýchlo. Pokiaľ sa však nespája s dlhodobými zmenami stravovacích a pohybových návykov, šanca na jej dlhodobé udržanie je nízka.