„Jednoducho im narastie teplejšia a hustejšia srsť ktorá ich chráni pred chladným a mrazivým počasím. Niektoré druhy cicavcov však toto obdobie prespia. Dôvodom zimného spánku je nedostatok dostupnej potravy a hlavným účelom redukcia množstva energie,“ povedal Jaroslav Slašťan, zo Štátnej ochrany prírody SR.
„Úspešnému prežitiu zimy však predchádza dôkladná príprava počas jesenných mesiacov. Podľa fyziológie a priebehu zimného spánku môžeme zimných spáčov rozdeliť na pravých a nepravých. U pravých zimných spáčov neprebieha také výrazné zníženie fyziologických funkcií ako u pravých spáčov. Tým sa pulz srdca, dýchanie a teplota znížia až na hranicu prežitia,“ dodal Slašťan.
Medveď: Svoju hmotnosť dokáže na jeseň zvýšiť až o 20%. Patrí medzi nepravých zimných spáčov, počas teplejších zím sa nemusí uložiť, nemusí dôjsť k stavu hibernácie. Počas niekoľkomesačného, približne 5 mesačného zimného spánku, od novembra do marca - neprijíma žiadnu potravu a jeho prežitie závisí od množstva zásob podkožného tuku. Medveď počas zimného spánku neredukuje teplotu tela do takej miery, ako je tomu u pravých zimných spáčov, ale aj jeho dýchanie a tep sa výrazne spomalí.
Zimný úkryt: V skalných štrbinách, pod skalnými prevismi, prípadne vyhrabaný v zemi, pod stromami alebo v dutinách starých stromov.
Zásoby potravy: Nie, spaľuje len tukové zásoby.
Druh spánku: Nepravý.