Podľa pracovníčky pre enviromentálnu výchovu Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR - Regionálneho centra ochrany prírody v Prešove Marty Hrešovej sú to podmáčané lúky so špecifickou klímou, ktorá najviac vyhovuje vlhkomilným rastlinám. Musia tam však robiť opatrenia, aby zabránili vymiznutiu niektorých vzácnych rastlín.
"Najtypickejšou rastlinkou Salvátorských lúk je jazyčník sibírsky. Vyskytuje sa len v dvoch lokalitách na východnom Slovensku a Salvátorské lúky sú jednou z nich. Z ďalších druhov, ktoré sa tam vyskytujú, sú to napríklad páperníky úzkolisté alebo v jarnom období, na prelome mája-júna, tam môžeme nájsť aj orchideu – stavačovec májový," priblížila Hrešová. Salvátorské lúky boli vyhlásené za chránené územie v národnej sieti v roku 1980. Vďaka biotopom, ktoré sa tam vyskytujú, boli podľa Hrešovej vyhlásené aj ako územie európskeho významu v medzinárodnej sieti Natura 2000.
"V súčasnosti je trocha problém s tým, že sa tam zmenil hydrologický režim. Nedostatok vody spôsobuje to, že vlhkomilné rastliny, ktoré sa tam nachádzajú, nám trocha miznú. Preto je potrebné robiť manažmentové opatrenia, lebo okrem znižujúceho sa stavu povrchovej vody je ďalším problémom aj zarastanie pálky širokolistej. Snažíme sa minimálne každé dva roky aspoň časť územia vyčistiť od pálky a hlavne od trste obyčajnej, ktorá zarastá a znižuje možnosť pre rast vlhkomilných rastlín, ako je jazyčník sibírsky," povedala Hrešová.