Dobrou správou sú ceny za túto komoditu na svetových trhoch v prvom polroku 2020. Tie klesajú a mali by ovplyvniť aj to, koľko budeme platiť v ďalšom roku na Slovensku. Potvrdzujú to analytici aj regulačný úrad. Znižovať ceny má v úmysle aj rezort hospodárstva. Ceny elektrickej energie na burze poklesli. Priemer za megawatthodinu v prvom polroku 2020 dosiahol 46,1 eura. Práve toto je jeden z faktorov, ktorý regulačný úrad zohľadňuje pri stanovení cien pre spotrebiteľov, teda aj domácnosti na budúci rok.
„Konečné slovo tak bude mať aj tentoraz regulátor ÚRSO, ktorý stanovuje jednotlivým dodávateľom maximálne ceny, za ktoré môžu predávať energie domácnostiam či malým podnikom,“ uviedla Eva Sadovská, analytička WOOD & Company. Ako dodala, náklady na elektrinu tvoria z celkových spotrebných výdavkov Slovákov 3,5 %. Rezort hospodárstva vysvetlil, že na konečnú cenu energií však majú vplyv viaceré faktory od vývoja cien na svetových trhoch až po rôzne poplatky a tarify.
„Nové vedenie ministerstva hospodárstva má záujem urobiť kroky, ktoré môžu prispieť k jej zníženiu. Spotrebitelia by sa mali napríklad skladať do roku 2023 na dotovanie výroby elektriny z uhlia. Rezort má však záujem skrátiť túto podporu o rok," uviedla Katarína Svrčeková, hovorkyňa ministerstva hospodárstva. Ako dodala, o zmenách ministerstvo uvažuje aj pri ďalších poplatkoch, ktoré sa premietajú do konečnej ceny.
Prečo by mala elektrina zlacnieť
Eva Sadovská, analytička WOOD & Company
- Počas prvého polroka 2019 bola priemerná trhová cena elektriny na úrovni 51,85 eura za megawatthodinu. V prvom polroku 2020 táto priemerná úroveň dosiahla 46,11 eura za megawatthodinu, čomu zodpovedá medziročný pokles o cca –11 %. Pričom práve priemerná cena elektriny za 1. polrok 2020 vplýva aj na ceny pre slovenské domácnosti pre rok 2021. Na druhej strane sú aj iné faktory ovplyvňujúce ceny elektriny pre domácnosti a to v podobe distribučných či iných poplatkov (napríklad príspevok na výrobu komodity zo zelených zdrojov, z domáceho uhlia, ale aj poplatok do jadrového fondu).
Kto určuje platby
- Maximálne ceny energií určuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví na celý rok.
- Dodávateľom určí maximálne ceny, môžu však pýtať od spotrebiteľa menej.
- Úrad pri určovaní cien zohľadňuje návrhy dodávateľov, ceny na burze, situáciu na trhu.
- V minulom roku vzrástla koncová cena elektriny pre domácnosti o 7,63 %.