Tešia sa z prvých kvetov! Bratislavská Petržalka sa postavila na stranu vymierajúcich druhov hmyzu, ktorým chce pomôcť novým domovom vo forme lúky. "Na lúke, ktorú sme spolu s BROZ vysadili pri Veľkom Draždiaku, to krásne rozkvitá, bzučí a neposlednom rade nádherne vyzerá. Ďakujeme, že na lúku nevstupujete ani kvety netrháte, ale ju obdivujete iba zrakom alebo zachytávate na foto, na ktorej ostane taká krásna aj naďalej," píše sa na facebookovej stránke Petržalka.
O novinke informovala ešte v máji hovorkyňa Petržalky Mária Halašková. "Naším cieľom je prilákať užitočný hmyz a drobné vtáctvo, a tým zabrániť poklesu biodiverzity v Petržalke. Na jeseň plánujeme vytvoriť kvitnúcu lúku aj pri lesíku v Ovsišti," priblížila vicestarostka Petržalky Jana Hrehorová s tým, že takéto lúky priamo v meste sú jedným z dôležitých prvkov adaptácie mesta na klimatické zmeny.
Proti poklesu biodiverzity bojujú aj vo svete
Kým v Petržalke sa na lúke objavujú prvé kvety, s podobným konceptom pracujú už dlhšie aj v talianskom Miláne. Neďaleko preslávených ekologických mrakodrapov Bosco Verticale, ktoré môžeme nazvať aj vertikálny les, vznikla lúka posiata rozličnými kvetmi. V roku 2019 boli prevažne vo fialovej farbe, no tentoraz sú takmer na nerozoznanie od tých, ktoré nájdeme v našom hlavnom meste. Krátko po ústupe koronavírusu sa stala jedným z najfotogenickejších miest Milána.
Slovenská obdoba významného eko nápadu má mať podľa slov hovorkyne aj edukatívny charakter a má slúžiť aj na výučbu detí z materských a základných škôl. Katarína Klimová z BROZ vysvetľuje, že kvitnúce lúky nie sú neudržiavané plochy, ale sú kosené v inom režime ako klasické trávniky. "Počas horúceho leta môžu byť až o 20 stupňov chladnejšie ako bežne kosený trávnik, zadržiavajú vlahu, obsahujú menej alergénnych druhov a chránia biodiverzitu," doplnila s tým, že zmeny rastlinného zloženia môžu prispieť k ubúdaniu alergénnych tráv.