Čitatelia ich ale upozorňujú, že júlovo-augustové číslo Vogue Portugal zobrazilo tému duševného zdravia neprimerane.
Za posledné mesiace bežné titulné strany časopisov Vogue nahradili nezvyčajné, ale dobu vystihujúce fotografie. Britský Vogue dal v júlovom čísle na obálku zdravotníkov z prvej línie, taliansky Vogue zreflektoval pandémiu v aprílovom čísle prázdnou obálkou, kde biela strana "nie je o vzdávaní sa, ale stranou čakajúcou na nový príbeh, ktorý sa každú chvíľu začne", vysvetlil Emanuele Farneti na stránke magazínu. Portugalský Vogue sa ale tento mesiac rozhodol stiahnuť jednu zo štyroch obálok, na ktorej sa nachádza slovenská modelka Simona Kirchnerová, píše bbc.com.
"Náš júlovo-augustový výtlačok je na tému "The Madness issue" so štyrmi rôznymi obálkami. Každá má vyjadrovať rôzne dimenzie ľudského správania sa v období, kedy globálna pandémia ľudí prinútila uzatvoriť sa do seba. Jedna z obálok zobrazuje scénu z nemocnice, kde sa o modelku stará jej skutočná matka a stará matka, ktorú nafotil Branislav Šimončík. Náš zámer je otvoriť tému duševného zdravia a zahrnúť do diskusie inštitúcie, vedu a ľudí, ktorí sa dnes duševnému zdraviu venujú.
Obálka sa venuje historickému kontextu duševného zdravia a má reflektovať skutočný život a autentické príbehy, inšpirované podrobným preskúmaním stoviek reportážnych fotografií od relevantných a známych dokumentaristov," vysvetľuje Vogue v príspevku na Instagrame.
"Vo vnútri výtlačku sú rozhovory so psychiatrami, sociológmi, psychológmi a ďalšími expertmi z tejto oblasti. Formy duševného zdravia sú len jedna z tém v tomto výtlačku a nie sú prepojené s témou šialenstva (pozn. red. "šialenstvo" je názov obálok), ale venujú sa aspektom ľudských emócií a správania sa," obhajujú si svoj zámer.
Autorom snímky je slovenský fotograf Branislav Šimončík, ktorý sa k búrlivej diskusii vyjadril v príspevku na Instagrame.
"V krajine, kde som sa narodil, zatvárali ľudí do väzenia kvôli nesúhlasu s oficiálnou štátnou kultúrou, a to najmä umelcov. Totalitný režim, v ktorom som vyrastal, zastrašoval tých, ktorý chceli vysloviť svoj názor a nesúhlas, často znamenal nielen sociálnu likvidáciu, ale aj existenčnú. Podľa môjho chápania sila umenia spočíva v možnosti zmeny. Umenie nesmie ubližovať, povzbudzovať nenávisť alebo diskrimináciu a nesmie byť použité ako nástroj na dehumanizáciu.
Mnoho ľudí požiadalo o stiahnutie mojej fotografie z obálky posledného výtlačku Vogue Portugal. Avšak, väčšina z nich zatiaľ nevidela rozsiahly fotografický príbeh, ktorý bol inšpirovaný históriou a dokumentárnou fotografiou.
Ako autor fotografie, by som sa k tomuto rád vyjadril. Po prvé, odsudzujem akúkoľvek diskrimináciu duševne chorých ľudí a mojím zámerom nikdy nebolo zjednodušovať tému duševného zdravia.
Sám mám blízkeho člena rodiny, ktorý opakovane strávil čas v psychiatrickej starostlivosti na Slovensku, odkiaľ pochádzam, a kde bol tento editoriál nafotený. Naozaj mi je ľúto reakcií, ktoré moja fotografia vyvolala. Určite nemalo ísť o povzbudenie stigmatizovania pacientov, fetišizovať alebo glorifikovať predošlé praktiky. Titulná fotka mladej ženy, ktorá je neschopná sa umyť a ktorú umývajú zdravotné sestry, nikdy nemala nikoho uraziť alebo schvaľovať praktiky, ktoré boli v minulosti v psychiatrických nemocniciach akceptované.
Počas tvorby tohto editoriálu som sa rozhodol, ako mnohokrát predtým, inšpirovať sa historickými udalosťami a autentickými dokumentárnymi snímkami v psychiatrickej liečebne. Je nesprávne poukázať na zlyhania z minulosti? Na neľudské praktiky, ktoré často znamenali absolútnu degradáciu a zdevastovanie jedinca? Zámer rozhodne nebol oslavovať, ale kriticky navrátiť minulosť.
Naším zámerom bolo začať diskusiu, vytvoriť priestor pre rôznorodé názory. Na miesto toho nás, bohužiaľ, obvinili z hanobenia tých, ktorí zápasia s duševnými chorobami. Ospravedlňujem sa tým, ktorých som urazil, i keď to považujem za obyčajné nedorozumenie.
Pokiaľ táto fotografia a konverzácia, ktorá okolo nej vznikla, prispela ku zvýšenému záujmu o tému problémov duševného zdravia, a pokiaľ polemika pomohla aspoň jednej osobe, stálo to za to."
Simona Kirchnerová, ktorá je na obálke odfotografovaná vo vani spolu s mamou a starou mamou, na Instagrame uviedla, že je to jej "kariérny vrchol". V najnovšom príspevku priznala: "Táto obálka by nás nemala rozdeľovať! O duševných chorobách by sme mali hovoriť otvorene, lebo sú veľmi bežné a má s nimi skúsenosti skoro každý, aj ja. Trpela som silnými depresiami a musela som absolvovať terapiu, aby som sa cítila lepšie. Určite si stojím za touto titulkou!"