Sú jedinou obcou, kde má každý zo 174 domov pripojenú vlastnú, ekologickú čističku odpadových vôd a to vrátane obecného úradu či kultúrneho domu. Energetická náročnosť systému nepresahuje výkon bežnej žiarovky a ročné náklady predstavujú 10 eur.
Starosta obce Štefan Czinke prezradil, ako sa obec s takmer 900 obyvateľmi stala jednou z najekologickejších dedín. „Pre nadmorskú výšky by sme v dedine museli urobiť 12 prečerpávacích staníc. Bolo by to teda nevýhodné,“ spomenul Czinke s tým, že preto sa rozhodli ísť cestou samostatných čističiek odpadových vôd, na ktoré sa im podarilo získať fondy z EÚ. Každá stavba využívajúca vodu vrátane obecného úradu, kultúrneho domu i základnej školy tak dostala vlastnú čističku. Podľa starostu to stálo 140-tisíc eur.
„Ľudia za odpadovú vodu platia oveľa menej ako v hociktorej inej dedine či meste. Takto využitú a prefiltrovanú vodu ešte vedia znovu použiť,“ povedal starosta. Podľa prepočtov obce to na osobu vychádza len 9,90 eura ročne. „Voda však nie je pitná,“ zdôraznil. Vojany majú aj vlastného údržbára čističiek. Je ním Juraj Ďura (49), ktorý je pre obyvateľov kedykoľvek k dispozícii. „Všetko funguje vďaka vzduchu a baktériám, ktoré pomáhajú vytvárať kaly a usadeniny. Voda sa následne niekoľkokrát filtruje, až sa dá opäť použiť. Rodina takto dokáže fungovať bez akéhokoľvek zásahu aj štvrťrok,“ opísal údržbár.
Ako čističky hodnotia domáci?
- Na naše pomery je to výborná vec. Je to hlavne lacné, ale treba sa o to aj starať. Nezaberie mi to ani veľa času, stačí sa na to občas pozrieť, skontrolovať, či tam nie je veľa kalu, poprípade ho vytiahnuť. Za tú cenu je to naozaj minimum roboty. Takáto malá čistička ľahko potiahne aj 6-člennú domácnosť. Som rád, že tú vodu ešte môžem použiť.