Prečo nám zrazu stačí len 5-dňová karanténa, keď v úvode to bolo 14 dní?
- Rozhodli sme sa tak na základe informácií, ktoré o víruse už máme. Vyhodnocovali sme efektivitu a čas strávený v karanténe a zhodli sme sa, že test treba najskôr na piaty deň, skôr nemá význam, a že v tom čase môže byť človek v domácej karanténe.
Ak sa vráti človek z dovolenky napríklad z Bulharska, ktoré už je mimo zoznamu menej rizikových krajín, bude mu platiť tzv. karanténna PN?
- Áno, ale musí sa prihlásiť u svojho všeobecného lekára a ten mu vypíše PN.
Čo majú urobiť tí, ktorí už majú zaplatenú dovolenku napr. v spomínanom Bulharsku alebo v inej krajine, ktorá na zozname nie je? Odporúčate im nevycestovať?
- Je to na rozhodnutí každého jednotlivca. Chápem, že každý sa tešil na leto a spájame si ho s dovolenkou v zahraničí. Ale poviem to tak, že ak sa rozhodnete vycestovať, tak treba byť obozretný a opatrný, vyhýbať sa veľkým zhromaždeniam ľudí, trhom. Dosť záleží na tom, kde sa budete v destinácii pohybovať, či je to veľký hotel alebo je to súkromný apartmán mimo hlavnej trasy. Riziko môže byť rôzne. Rovnako záleží aj na tom, kam v rámci krajiny pôjdete. Rozhodne sa treba vyhýbať regiónom s vyšším výskytom ochorenia COVID-19. Vždy ale treba počítať s tým, že v každej destinácii sa prestrieda veľké množstvo ľudí z rôznych štátov a nikdy neviete, čo si môžete z dovolenky doniesť. Ľuďom dávame zoznam krajín, ktorý im má pomôcť pri rozhodovaní, nemôžeme zakazovať nič.
Keby ste mali kúpenú dovolenku napr. do Bulharska, vycestovali by ste?
- Keby som už mal vycestovať, tak by som išiel autom do súkromného rezortu mimo veľkých miest a veľkých trhovísk. Toto leto ale neplánujem ísť do zahraničia, iba ak služobne, ale dovolenkovať budem na Slovensku.
Leteckú dopravu neodporúčate, ale pred pár dňami sme videli premiéra Matoviča s tridsiatkou detí, ktoré vzal letecky na výlet do Poľska. Na každej tlačovke ale ľuďom hovoríme, že ak to nie je nevyhnutné, odporúča sa necestovať do zahraničia.
- O riziku sme debatovali. Ako nápad to vítam. Tie deti by možno nemali šancu dostať sa na takýto výlet. Počas celej cesty platili prísne bezpečnostné opatrenia, od merania teploty, rúška atď. Destináciou bola Varšava, ktorá je z epidemiologického hľadiska málo riziková.
Bolo potrebné riskovať?
- Ak by šlo o inú destináciu, pán premiér by sa takto nerozhodol. Opakujem, diskutovali sme o tom a keby šlo napríklad o Sliezsko, určite by som to neodporúčal. Miera rizika bola ale z môjho pohľadu nízka.
Konzultovali letecké spoločnosti s Úradom verejného zdravorníctva SR, ako postupovať z hľadiska bezpečnosti na palube počas letu do dovolenkových destinácií?
- Momentálne táto komunikácia prebieha medzi rezortnou epidemiologičkou ministerstva dopravy a sú nastavené pravidlá, ako vybavovať cestujúcich.
Ako sa my postavíme k situácii v Českej republike, kde prípady stúpajú?
- Situáciu sledujeme. Z môjho pohľadu je rizikový región v moravsko-sliezskom kraji, a tie čísla narastajú aj vďaka práci epidemiológov, ktorí vyhľadávajú úzke kontakty. Ale je to viac-menej v tej oblasti a pár prípadov v Prahe. Zvyšok krajiny je v súčasnosti menej rizikový. Sledujeme aj situáciu v Poľsku, kde sú prípady tiež lokalizované. Dôležité je povedať, aby ľudia zo Slovenska zbytočne necestovali do týchto oblastí – Sliezskeho vojvodstva v Poľsku a do okolia Karvinej v Moravsko-sliezskom kraji.