Majú sa Slováci báť Chorvátka?
- No, situácia je podobná ako v Bulharsku. Ak by som sa tam rozhodol ísť, tak vlastnou dopravou a ísť do apartmánu alebo rezortu ďalej od preplnených pláží. A vyhýbal by som sa zbytočným stretnutiam ľudí. Idem do obchodu, dám si rúško, dezinfikujem a často si umývam ruky.
Druhá vlna
Bojíme sa koronavírusu menej?
- Uvoľňovaním opatrení sme zvýšili riziko. Tým pádom sme počítali s tým, že počet nových potvrdených prípadov bude narastať. Uvidíme, či príde na Slovensko tzv. sekundárna vlna. Tomu možno nezabránime, ale budeme sa snažiť, aby prípadné lokálne epidémie nenabrali celoslovenský charakter. Máme strategický plán zasahovať na lokálnej úrovni prísne, a potom opatrenia nemusia mať celoslovenský dosah.
Niečo podobné, ako sa deje teraz v Španielsku, kde sa zatvárajú regionálne časti alebo oblasti?
- Môže sa aj to stať. Napríklad v Čadci sa zatvorili školy. Treba správne vyhodnotiť situáciu a včas a radikálne zasiahnuť. Keď treba zatvoriť, napríklad prevádzku, zatvorí sa.
Viete si predstaviť, že by ste zatvorili napríklad celé mesto?
- To by bolo veľmi ťažké. Uvedomili sme si to, keď sme dali do karantény rómske osady, a tam išlo len o pár tisíc ľudí. Tak si predstavme stredne veľké mesto na Slovensku, okolo 20- až 30-tisíc ľudí. To by bol veľmi ťažký proces a aj veľmi ťažko zmanažovateľný proces. Dúfam, že k takej situácii nedôjde. Skôr by som to rozdelil na nejaké štvrte mesta alebo na konkrétne ulice. Neviem si predstaviť zatvoriť Bratislavu alebo Košice, to by asi nebolo reálne a pravdepodobne by to asi ani nebolo efektívne.
Máme tu hrozbu druhej vlny. Kedy môžeme povedať, že toto už je druhá vlna?
- Uvidíme podľa chorobnosti. Keď si pozriete krivky od začiatku, prvá vlna bola pekne špecifikovaná. V súčasnosti máme lokálny rast, ale nízku chorobnosť. Keď náhodou bude stúpať, tak už budeme vidieť, že tá druhá vlna je tu. Ak príde na jeseň, budú nám to komplikovať aj iné ochorenia, ako chrípka, vírusové a bakteriálne infekcie. Tie majú často podobné klinické príznaky ako COVID-19.