„Napriek tomu, že niektoré živočíchy nosia na tele paletu rozličných farieb, čisto biele alebo čisto čierne zvieratá sú pre mnohých fascinujúce a odjakživa priťahovali pozornosť vedcov i laikov. Vplyvom nadmernej alebo nedostatočnej pigmentácie vznikajú v zvieracej ríši poruchy sfarbenia,“ vysvetlil hovorca bojnickej zoo Jaroslav Slašťan s tým, že čisto biela a čierna sú síce vzácne, ale ojedinele sa vyskytujú. Niektorým sú na príťaž, iným zas život uľahčujú. V jednom prípade ide o albinizmus, v druhom melanizmus.
Albinizmus
Je to vrodená porucha, ktorá sa vyznačuje nedostatkom alebo úplnou absenciou pigmentu. Prejavuje sa bielym sfarbením srsti a červenými očami. Predpokladá sa, že z každých 10-tisíc cicavcov je jeden albín, čo znamená, že bielo sfarbené zvieratá sú v prírode vzácne. Takéto sfarbenie (okrem polárnych oblastí) má svoje úskalia a riziká, šelmu s touto poruchou odhalí korisť rýchlejšie a bielo sfarbené jedince zas rýchlejšie zbadajú šelmy a dravce. Zvieratá, ktoré trpia albinizmom, sú tiež často vylúčené zo svojho spoločenstva, čriedy, svorky či stáda
Melanizmus
Spôsobuje tmavé až čierne sfarbenie srsti a výnimočne je viditeľná aj pôvodná kresba tela. Na rozdiel od albínov majú jedince s melanizmom väčšiu šancu na prežitie v prírode – nie sú také nápadné a sú odolnejšie proti UV žiareniu. Vyskytujú sa najmä v tropických vlhkých zalesnených oblastiach. Čierne jedince sa vyskytujú v prípade jaguára amerického, veľmi vzácne sú aj pumy americké. Pri tigroch sa ojedinele nájdu jedince s hnedočervenou hlavou a hnedočiernou srsťou, nejde však o skutočný melanizmus. Čierne jedince neboli pozorované ani v prípade levov.
Nandu pampový
Vek: 9 rokov
Hmotnosť: 20 až 25 kg
Výška: 127 až 140 cm
Strava: ovocie, tráva, hmyz, pavúky
Rýchlosť: až 60 km/h
Jaguár americký
Vek: 20 rokov
Hmotnosť: 56 až 96 kg
Dĺžka: 112 až 185 cm
Strava: tapíry, opice, vtáky, anakondy