Medzi obeťami je deväť policajtov a 215 civilistov, spresnil policajný komisár federálneho štátu Oromia, Mustafa Kedir.
Obeťou vraždy, ku ktorej došlo koncom júna v Addis Abebe, sa stal 34-ročný spevák Haacaaluu Hundeessaa (v anglickom prepise Hachalu Hundessa), pochádzajúci z najpočetnejšieho etnika Oromo. Motív jeho vraždy stále nie je známy.
Haacaaluu Hundeessaa mal milióny fanúšikov z rôznych spoločenských vrstiev a etník Etiópie, ale bol považovaný za neoficiálneho hovorcu národa Oromo, ktorý už dlhší čas upozorňuje na svoju ekonomickú i politickú marginalizáciu.
Tieto demonštrácie za rovnoprávnosť Oromov prispeli k tomu, že sa predsedom etiópskej vlády stal Abiy Ahmed, ktorý je prvým príslušníkom etnika Oromo na tomto poste. Mnohí oromskí nacionalisti však etiópskeho premiéra, ktorý je aj nositeľom Nobelovej ceny mieru za rok 2019, obviňujú, že záujmy a nároky svojho etnika nepresadzuje dostatočne.
Abiy Ahmed sa od nástupu do úradu snaží reformovať systém, ktorý bol dovtedy veľmi autoritársky. Tieto postupné zmeny však viedli k nárastu etnických násilností, ktoré sú podľa AFP skúškou pre etiópsku federáciu vychádzajúcu z etnického princípu.
Premiér Abiy Ahmed vyslovil podozrenie, že spevákova vražda mala za cieľ zmariť jeho program ekonomických a politických reforiem a "pochovať Etiópiu". Podľa premiéra vražda tak bola politicky motivovaná.
Spevákova násilná smrť bola pre Etiópiu šokom, aj keď politicky motivované vraždy nie sú pre Etiópiu novinkou, konštatoval denník Le Figaro. Masovo sa proti nej protestovalo nielen v Addis Abebe, ale po zatknutí vodcov etnika Oroma sa protesty konali aj v mestách Minneapolis v USA či v Londýne, kde žijú početné oromské diaspóry.