Odborníci varujú, že počet takto chorých ľudí bude len pribúdať. Dôležitá je správna liečba a nielen boj s prejavmi pomocou bežne dostupných prostriedkov z lekárne. Treba sa zveriť do rúk odborníkov. Alergia je neprimeraná obranná reakcia imunitného systému na látky z okolitého prostredia. Prejavuje sa rôzne, napríklad zhoršením dýchania, dokonca astmatickými záchvatmi a veľmi často kožnými problémami. Stáva sa to po kontakte s alergénom - pre bežných ľudí neškodnou látkou.
Môžu to byť peľ, potravina, zviera, ale aj slnečné žiarenie a množstvo iného. „Vplyvom priemyselnej činnosti, chemizácie životného prostredia, ale aj naším stresujúcim spôsobom života je alergikov stále viac. Keď som bola pred piatimi rokmi na odbornej konferencii v Paríži, zaznelo tam, že v roku 2025 bude dokonca každý človek na planéte trpieť nejakou formou alergie,“ vraví kožná lekárka Michaela Blaško. Odborníci predpokladajú, že za rýchly nárast počtu alergických ochorení zodpovedá viacero faktorov.
Okrem genetickej predispozície a znečisteného životného prostredia môže vznik alergie podnecovať napríklad aj prehnaná hygiena. Prejaviť sa môže kedykoľvek. „Alergia, rovnako ako láska, kvitne v každom veku. Toto treba zdôrazniť, mnohí si totiž myslia, že v šesťdesiatke sa ich to netýka. Ale nie je to tak,“ vysvetlila dermatologička. Dôležitá je správna liečba.
„Neliečenie alergie môže okrem výraznej progresie ochorenia a zhoršenia kvality života pacienta viesť aj k rastu zdravotných a sociálnych nákladov,“ pripomína Róbert Babeľa z Ústavu zdravotníckych disciplín, Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave. Odborníci upozorňujú, že napriek tomu, že na Slovensku je alergénová imunoterapia dostupná, lieči sa ňou približne len 10 % pacientov. Ľudia totiž často siahajú po voľne dostupných liečivách.