Práve on zrušil pred piatimi rokmi krčmu, v ktorej priestoroch teraz zriadil múzeum. Niektorí ľudia mu to dodnes vyčítajú. Paradoxom je, že v podniku kedysi štvrťstoročie pracovala aj jeho svokra. Aké má na niekdajšie obľúbené pohostinstvo spomienky?
Banícka expozícia má pripomínať slávu a výnimočnosť dedinky Rákošská Baňa, ktorá je úzko spätá s ťažbou železnej rudy. Občianske združenie sa snaží okrem zachovania histórie aj pozdvihnúť cestovný ruch. „Hneď ako sme pred piatimi rokmi založili združenie, sme začali zháňať od občanov rôzne predmety a veci, aby sme mohli vytvoriť banícke múzeum. Navštívili sme aj banské archívy a objavili sme rôzne dobové fotografie a mapy,“ uviedol Július Pavelko s tým, že na zriadenie banskej expozície získali od Banskobystrického samosprávneho kraja dotáciu 3 000 eur. Za to zakúpili vitríny a expozíciu nainštalovali v priestoroch bývalej krčmy Na bani, v ktorej sa stále nachádza pôvodný krčmársky pult.
Robotu mala rada
Pohostinstvo fungovalo dlhé roky najprv pre baníkov, neskôr pre dedinčanov. Pani Elena v ňom pracovala neuveriteľných 25 rokov. „Svoju robotu som mala veľmi rada a mám na ňu len dobré spomienky. Nemala som problém vychádzať s chlapmi,“ prezradila výčapníčka. Naposledy krčmu vlastnil práve jej zať a predseda združenia Pavelko, ktorý ju pred 5 rokmi zatvoril. „Niektorí ľudia mi to dodnes nevedia odpustiť a krčma v dedine im chýba. Desať rokov som ju prevádzkoval a už vtedy som tam mal dobové fotografie či vitrínu s minerálmi,“ objasňuje Pavelko, ktorý verí, že postupne k aktuálne vybudovanému múzeu pribudnú aj iné atrakcie.
História závodu
Na prelome 19. a 20. storočia bol v Rákošskej Bani vybudovaný moderný banský závod, v ktorom sa ťažila železná ruda v hĺbke až 308 metrov. Uskutočnil sa tu aj prvý prieskumný vrt v Rakúsko-Uhorsku, ktorý mal hĺbku 217 metrov. Ťažilo sa z kopca Železník, ktorý obsahoval najväčšie ložisko železnej rudy v Uhorsku. V bani v čase najväčšieho rozmachu pracovalo 300 – 400 ľudí, ktorí prišli aj z Nemecka či Maďarska. Ťažba v Železníku sa skončila v roku 1965 pre vyčerpanie ložiska, v Rákošskej Bani sa ešte do roku 1989 ťažila ortuťová ruda, tzv. rumelka.