Informovala o tom agentúra AP. Štyria horolezci vyliezli na 80-metrový žeriav krátko po svitaní a pripevnili naň viacero transparentov - na jednom z nich stálo "Klíma: Čas konať". Po niekoľkých hodinách aktivisti transparenty zvesili, pričom nebol nikto z nich zadržaný.
"Francúzsko nerobí dosť pre to, aby dostalo klimatickú zmenu pod kontrolu," cituje agentúra Reuters Jeana-Francoisa Juilliarda, šéfa pobočky organizácie Greenpeace vo Francúzsku. "Teraz je čas konať, máme dosť sľubov a prejavov."
Aktivisti žiadajú prísnejšie zákony týkajúce sa emisií skleníkových plynov. Macrona obviňujú, že prichádza s prázdnymi vyhláseniami o klimatickej zmene; ako príklad uviedli jeho celosvetovú kampaň s názvom "Urobme našu planétu opäť veľkou" avizovanú po tom, čo americký prezident Donald Trump oznámil, že USA odstupujú od klimatickej dohody OSN z roku 2015.
Macron minulý týždeň po komunálnych voľbách, v ktorých dosiahli dobré výsledky kandidáti strany zelených, prisľúbil 15 miliárd eur na nové klimatické opatrenia.
Greenpeace však nesúhlasí s tým, aby sa tieto prostriedky investovali aj do automobilového a leteckého priemyslu, ktoré produkujú veľa emisií. Toto opatrenie im má pomôcť prekonať recesiu spôsobenú pandémiou nového koronavírusu.
Žeriav pri katedrále Notre-Dame sa využíva pri rozoberaní lešenia, ktoré bolo postavené v súvislosti s rekonštrukčnými prácami ešte pred vypuknutím vlaňajšieho ničivého požiaru.
Pri požiari katedrály Notre-Dame z 15. apríla 2019 bola zničená strecha celej hlavnej lode a niektoré stredoveké okenné vitráže. Poškodené boli aj vnútorné časti chrámu, najmä preto, že sa tam zrútila veža sanktusník, ktorá prerazila celé jedno pole krížovej klenby a časť klenieb v zadnej časti chrámu. Obnova katedrály podľa odhadov potrvá niekoľko rokov.