Do redakcie Nového Času sa ozval čitateľ Marek z Podunajských Biskupíc, ktorý má za sebou naozaj nevídaný zážitok. Strach mu nahnala vrana, ktorá ho prenasledovala počas chôdze po ulici vyše pol kilometra a napádala ho, no to zďaleka nie je všetko.
Marek si tento bizarný útok nakrútil a z videa budete mať zmiešané pocity aj vy. Na druhý deň sa čitateľ vybral rovnakou trasou znova. Myslel si, že vrana už stratí chuť na človečinu. Bohužiaľ, mýlil sa. Po druhýkrát ho na mieste čakala dokonca dvojica agresívnych vtákov. "Zbavil som sa ich až na zastávke, kde už našťastie nešli," povedal Marek, ktorý pre istotu zmenil trasu.
Muž si myslel, že za incidentom by mohol byť fakt, že vrany v tomto období vynášajú mláďatá z hniezd, oslovili sme preto odborníka s otázkou, čo môže stáť za bizarným správaním zvieraťa. Na počudovanie, podľa odborníka za tým rozhodne nie sú mláďatá vrany. "To vylučujem. Nikdy som sa s tým nestretol a ani o tom nečítal" uistil hovorca Národnej ZOO Bojnice Jaroslav Slašťan.
Odborník uviedol dve možnosti, ktorými by sa správanie vrán dalo odôvodníť. "Prvým dôvodom je, že vrana mohla mať v minulosti traumatizujúci zážitok s človekom a keďže krkavce vo všeobecnosti majú dobrú pamäť a vedia rozoznávať tváre, tak ten človek, aj keď jej neublížil, mohol sa jej podobať na toho, s ktorým ten traumatizujúci zážitok mala. Takže tohto čitateľa mohla považovať za svoju hrozbu, a preto ho napadla. Alebo si mohla chrániť nejaký svoj priestor," prekvapuje Slašťan.
V súvislosti s druhou možnosoťu by mal byť človek ešte opatrnejší. "Ďalším dôvodom, ktorý by mohol pripadať do úvahy je, že bola socializovaná človekom a brala človeka, ktorého napadla, ako svojho partnera alebo chovateľa, ktorý sa o ňu staral a vyžadovala si potravu. Takéto jedince však môžu byť nebezpečné v prírode. Vrany sú totiž sociálne vtáky a oni dokážu aj to, že keby ten váš čitateľ jej dal potravu, tak by na neho prestala útočiť, ale naučila by ostatné vrany v okolí, že takýmto spôsobom sa dá zohnať potrava," vysvetlil Jaroslav Slašťan.
Hovorca zoologickej záhrady Bojnice tiež povedal, že v takýchto prípadoch sa môžu ľudia obrátiť práve na nich. Vedia totiž zabezpečiť odchyt nebezpečných vtákov a dokonca vtáky prevychovať. "Máme rehabilitačnú stanicu, kde sa venujem osirelým alebo zraneným vtákom a taktiež niektoré vtáky v budúcnosti plánujeme telemetricky označiť vysielačkami, aby sme mali predstavu o ich aktivitách a pohybe. Niektoré jedince vtákov zároveň vieme využívať na edukačne účely sokoliarske," zakončil Slašťan.