Tento región sa totiž môže pýšiť podobnou históriou ako Banská Štiavnica či Kremnica. Vstupy do podzemia v lokalite Mútnik by mali byť spojené s malým banským múzeom, ktorého budovu chce samospráva teraz získať.
V okolí Hnúšte sa stáročia ťažilo zlato a neskôr sa mesto stalo železným srdcom celého Uhorska. „V roku 1872 pri stavbe železnice medzi Hnúšťou a Tisovcom robotníci objavili významné magnezitové ložisko so sprievodnými minerálmi mastencom a dolomitom. Ihneď začali prípravy na ťažbu a postupne tu vyrástli dva banské závody a kilometre podzemných chodieb,“ ozrejmil primátor Hnúšte Roman Lebeda s tým, že doteraz tento potenciál banskej histórie na rozvoj turizmu nevyužívali.
Rozhodli sa to však zmeniť a ešte v marci svoj zámer prezentovali aj podpredsedovi BBSK Ondrejovi Lunterovi, ktorého zámer zaujal a spoločne prešli aj baňou Barbora na severe mesta. „Kým turisti budú môcť zažiť atmosféru aktívnej bane, prebehne ešte rok, možno dva, lebo proces prípravy nie je jednoduchý a financie na múzeum mesto nemá. Chceme ich však čerpať z externých zdrojov – projektov,“ doplnil primátor. Podľa neho zriadenie múzea pri vstupe do bane môže pritiahnuť tisícky ľudí ročne, priamo vytvoriť niekoľko pracovných miest, podporiť podnikanie v meste a priniesť peniaze do chudobného regiónu.