Británia oficiálne opustila EÚ 31. januára, do konca tohto roka, počas prechodného obdobia, však musí rešpektovať všetky právne predpisy EÚ. Rovnako do konca tohto roka sa Brusel a Londýn musia dohodnúť na novom partnerstve, v opačnom prípade sa ich obchodné vzťahy budú riadiť pravidlami Svetovej obchodnej organizácie, čo znamená zavedenie série ciel a colných bariér.
Komisia pripúšťa, že kvôli pretrvávajúcim silným nezhodám rokovania o budúcich vzťahoch môžu zlyhať a riziko, že sa nedosiahne žiadna dohoda je reálne.
Po tom ako minulý týždeň prebiehali intenzívne rokovania medzi hlavným európskym vyjednávačom Michelom Barnierom a jeho britským partnerom Davidom Frostom v Bruseli, tohto týždňa sa oba tímy stretli v Londýne, zatiaľ však bez náznaku pokroku. Barnier upozornil, že medzi EÚ a Britániou stále existujú "významné rozdiely".
"Budeme aj naďalej pracovať. S trpezlivosťou, úctou a odhodlaním," opísal situáciu Barnier na svojom účte na Twitteri.
Exekutíva EÚ vo štvrtok upozornila, že bez ohľadu na výsledok prebiehajúcich rokovaní 1. januára 2021 dôjde k nevyhnutným zmenám v mnohých záležitostiach. Snahou EK je včas varovať členské štáty EÚ, spoločnosti a jednotlivcov, aby sa na tieto zmeny pripravili. Týka sa to rôznych colných formalít, ktoré sa budú uplatňovať, aj v prípade, že sa podarí uzavrieť plošnú obchodnú dohodu alebo dohodnúť sa na povoleniach pre obeh tovarov a služieb.
"Chceme im pomôcť čo najlepšie sa na to všetko pripraviť," spresnil Michel.
Európska komisia spresnila, že v nadchádzajúcich mesiacoch bude úzko spolupracovať s vnútroštátnymi orgánmi členských krajín, podnikmi a ostatnými zúčastnenými stranami, aby im pomohla pripraviť sa na ďalekosiahle zmeny, ku ktorým dôjde na konci roka, bez ohľadu na to, či sa dosiahne alebo nedosiahne dohoda o partnerstve so Spojeným kráľovstvom.