Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP. Vo svojej výročnej správe kontrarozviedka BfV uviedla, že čínska vláda má prístup k údajom uloženým v Číne spoločnosťami ako Tencent či Alibaba, ako aj cez aplikácie či webových poskytovateľov služieb.
Podľa riaditeľa BfV Thomasa Haldenwanga údaje uložené čínskymi spoločnosťami nie sú v bezpečí, pretože sú zo zákona povinné poskytovať ich svojej vláde. "Každý zákazník tu v Nemecku, ktorý používa podobný systém, by nemal byť prekvapený, ak sa jeho údaje zneužijú v Pekingu," povedal Haldenwang novinárom.
Okrem toho Haldenwang vyjadril znepokojenie nad - podľa svojich slov - "hybridnou hrozbou" z Číny, ktorá zahŕňa skupovanie dôležitých nemeckých spoločností. "Pokiaľ ide o dôležitú infraštruktúru - ako sú napríklad dodávatelia energií alebo teraz najnovšie siete 5G -, tak musíme zvážiť, ako sa môžeme chrániť," uviedol nemecký minister vnútra Horst Seehofer.
Seehofer tiež dodal, že Nemecko musí ešte dospieť k "politickému rozhodnutiu", či povolí čínskej telekomunikačnej spoločnosti Huawei, aby dodávala infraštruktúru nemeckým mobilným operátorom.