Sekcia divokých vôd Slovenskej kanoistiky prerušila aktuálnu sezónu pre všetky výbery, nebude teda svojich športovcov vysielať do zahraničia na súťaže ani tréningy. "Slovenská kanoistika v tomto stave nemôže niesť plnú zodpovednosť za reprezentantov našej krajiny," referuje oficiálny web zväzu canoe.sk.
V praxi to znamená, že Slováci v roku 2020 nebudú štartovať na ME v Prahe-Troji v druhej polovici septembra ani na pretekoch Svetového pohára v slovinskom Tacene a francúzskom Pau. A nevyšlú tiež športovcov na ME juniorov a pretekárov do 23 rokov do poľského Krakova v úvode októbra. Otázne je aj to, či sa v úvode septembra uskutočnia v bratislavskom Čunove preteky Európskeho pohára.
Predsedovi sekcie Richardovi Galovičovi je ľúto, že sezónu 2020 museli prerušiť. "Urobili sme tak s ohľadom na naše najvyššie priority, ktorými sú zdravie našich športovcov a dlhodobo prístupný, komplexný tréning zameraný na vysokú športovú výkonnosť v postpandemickom období. Ako vysielajúca organizácia nie sme v súčasnej situácii schopní zabezpečiť vysoké hygienické štandardy, ktoré by dostatočne zdravotne chránili našich športovcov a členov realizačného tímu pri ich zahraničných tréningových pobytoch a účastiach na globálnych športových podujatiach, kde sa predpokladá veľké množstvo účastníkov z celej Európy. S ohľadom na zabezpečenie dostatočných súťažných stimulov pripravila sekcia divokých vôd Slovenskej kanoistiky pre všetkých našich športovcov atraktívny domáci program vo formáte novej série pretekov, ktorá bude organizovaná za účasti našich najväčších hviezd a mladých talentovaných športovcov v septembri a októbri 2020,“ ozrejmil Galovič podľa canoe.sk.
Športový riaditeľ sekcie Lukáš Giertl Ďalej poznamenal: "Som presvedčený, že je nezodpovedné hazardovať so zdravím pretekárov a realizačného tímu. Naša hlavná priorita je dokončenie olympijskej nominácie v budúcom roku 2021 v talianskej Ivrei a následne uspieť pod piatimi kruhmi v Tokiu a to so zdravými športovcami. Naši športovci získajú týmto rozhodnutím výhodu stabilnejších podmienok na prípravu v domácom prostredí, kde majú momentálne neobmedzené možnosti na tréning a nemusia čakať, či sa niektoré z plánovaných medzinárodných pretekov v konečnom dôsledku zorganizujú, nakoľko vývoj situácie okolo COVID-19 je v Európe stále negatívne dynamický a ťažko predvídateľný.“
Šéftréner mládeže sekcie Peter Cibák mladší prezradil, že pri mládežníckej reprezentácií do 18 a 23 rokov ide až o 40-člennú skupinu - športovcov, trénerov a zástupcov realizačného tímu. "Je nereálne zabezpečiť stopercentný hygienický a zdravotný štandard, čo predstavuje obrovské riziko pre našich športovcov, v nadväznosti aj na nejasné organizačné zabezpečenie usporiadateľa mládežníckeho európskeho šampionátu v Krakove. Nakoľko sa v mládežníckej reprezentácií nachádza aj veľké množstvo športovcov, ktorí nedosiahli 18 rokov, a za nich zodpovednosť nesú rodičia, nevie Slovenská kanoistika akceptovať také obrovské riziko," informoval.
Robert Orokocký ako predseda komisie vrcholového športu výkonného výboru sekcie priznal, že Medzinárodná kanoistická federácia stále nepredstavila hygienické štandardy, ktoré by mali ochrániť športovcov na plánovaných medzinárodných podujatiach. "Zároveň sa sústavne presúvajú termíny rozhodnutia, či preteky budú alebo nie. Za týchto okolností vítam rozhodnutie Slovenskej kanoistiky ako strategické a nadčasové. Naši športovci si tak budú môcť doliečiť zranenia alebo upraviť tréning, pretože doposiaľ sme sa stále na niečo chystali, čo následne posunuli alebo zrušili. Vlastnou sériou pretekov vo fixných dátumoch získa Slovensko nezávislosť a stabilitu, čo športovcom umožní nastaviť si jasný tréningový plán. Zatiaľ to vyzeralo tak, že sezónu len tak všetci prečkáme a nikam sa neposunieme," myslí si Orokocký.