Látku predávanú pod názvom MMS ponúkali muži prostredníctvom neexistujúcej cirkvi, aby sa vyhli kontrole úradov. Štvorica mužov z Floridy podľa polície predala desiatky tisíc fliaš chemikálie zákazníkom z celých Spojených štátov. Pri predaji tvrdili, že látka lieči okrem covid-19 tiež rakovinu, AIDS, autizmus, sklerózu multiplex a rad ďalších chorôb.
Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) má pritom k dispozícii dôkazy o úmrtí spojených s konzumáciou tohto produktu. Vlani FDA uviedol, že piť MMS je ako "piť bielidlo". Floridská prokuratúra Marka Grenona a jeho troch synov vo veku 34, 32 a 26 rokov viní okrem iného z porušenia zákona o liekoch. Hrozí im až 17 rokov väzenia. Podľa amerických médií získali muži predajom MMS (Miracle Mineral Solution) len v roku 2019 pol milióna dolárov.
V čase pandémie covid-19 pritom dopyt aj predaj látky výrazne stúpali. Aby sa vyhli štátnej kontrole, predávali Grenonovci látku prostredníctvom neexistujúcej Cirkvi zdravie a uzdravenie Genesis II. "Nielen že je produkt MMS jedovatý, ale jeho distribúcia a užívanie mohli zabrániť chorým v tom, aby dostali skutočnú liečbu, ktorú potrebovali," uviedla miamská prokurátorka Ariana Fajardoová Orshanová. V snahe predať svoje produkty využívala štvorica okrem iného výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Šéf Bieleho domu sa v apríli na tlačovej konferencii obrátil na odborníkov s otázkou, či by nebolo možné ľuďom nakazeným koronavírusom vstrekovať injekciou do tela dezinfekciu. Jeho otázka vyvolala v USA kritiku, Trump neskôr povedal, že išlo o "sarkazmus". Látka MMS sa podľa agentúry DPA po požití mení v oxid chloričitý, ktorý sa používa napríklad pri bielení buničiny či textilu. Podľa stupňa koncentrácie pôsobí na ľudské tkanivá dráždivo až leptavo. Ľuďom, ktorí MMS požijú, tak hrozí zvracanie, hnačka, ale aj problémy s dychom či zlyhania obličiek.
Koronavírusom sa v Spojených štátoch podľa Univerzity Johnsa Hopkinsa (jk) nakazilo už viac než 3,1 milióna ľudí. Cez 133 000 ich zomrelo.